Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przyszły USS Jack H. Lucas zakończył próby odbiorcze

Fot. US Navy

19 maja dowództwo Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych poinformowało o zakończeniu (z wynikiem pozytywnym) prób odbiorczych kolejnego niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke, przyszłego USS Jack H. Lucas (DDG 125).

Jest to prototyp nowej serii jednostek – Flight III. Nowa odmiana cechuje się zwiększoną zdolnością wykrywania i zwalczania celów powietrznych, a także możliwością do obrony przed pociskami balistycznymi. Jest to zasługa zastosowania systemu radiolokacyjnego AN/SPY-6(v)1. Wariant obejmuje szereg modyfikacji projektowych, które łącznie zapewniają znacząco zwiększone możliwości. Okręt był budowany (położenie stępki 8 listopada 2019 roku, wodowanie 4 czerwca 2021 roku) przez stocznię Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Missisipi. Dotychczas powyższy zakład dostarczył 34 niszczyciele typu Arleigh Burke, a poza DDG 125 w różnych stadiach budowy znajduje się pięć innych.

Przyszły USS Jack H. Lucas ma wejść do służby jeszcze w bieżącym roku. Zgodnie z planami, pierwszym portem macierzystym będzie San Diego w Kalifornii. Patronem okrętu jest Jacklyn Harold „Jack” Lucas, żołnierz Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, który brał udział w walkach na Oceanie Spokojnym w II wojnie światowej. Za swoją postawę w czasie walk na wyspie Iwo Jima został odznaczony najwyższym amerykańskim odznaczeniem – Medal of Honor.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc