Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Protector RWS dla Sił Zbrojnych Kanady

25 maja norweska firma Kongsberg Defence&Aerospace podpisała umowę z kanadyjskim oddziałem General Dynamics Land Systems, GDLS-Canada, na dostawę zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia Protector RWS.

Umowa ma wartość 500 mln NOK (45,66 mln EUR). Armia kanadyjska otrzyma najnowszą wersję stanowiska, oferującą m.in. zdolność zwalczania bezzałogowych statków powietrznych i wykorzystującą dane z czujników różnych typów. Nie podano, w co zostaną uzbrojone kanadyjskie Protectory, ale stanowisko może być uzbrojone w karabiny maszynowe kalibru do 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm (do dwóch rodzajów broni na jednym stanowisku). Masa stanowiska, zależnie od odmiany, to od 135 do 190 kg. Prędkość obrotu w poziomie dochodzi do 90°/s. Kąty elewacji  uzbrojenia wynoszą od -20° do 60°, zaś prędkość naprowadzania w pionie wynosi 70°/s. Platforma uzbrojenia jest stabilizowana w dwóch osiach.

Do tej pory norweska firma dostarczyła ponad 20 tysięcy stanowisk Protector RWS w różnych odmianach do 23 państw.  W Kanadzie stanowiska zostaną zintegrowane z kołowymi transporterami opancerzonymi pozyskanymi w ramach programu Armoured Combat Support Vehicle (ang. Opancerzony Pojazd Wsparcia Bojowego), których zakup negocjowany jest od 5 września ubiegłego roku z GDLS-C. 360 pojazdów o wartości 2,006 mld USD zastąpi pojazdy Bison (transporter w układzie 8×8 oparty na konstrukcji Piranii II) i M113 Tracked LAV (kanadyjska odmiana M113A3). Nowe transportery opancerzone powstaną na bazie LAV 6.0.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Kongsberg
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc