Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Program PDM C-130E Hercules przekroczył półmetek

Na początku sierpnia do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy przyleciał średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130E Hercules o numerze taktycznym 1504, który przez najbliższe miesiące ma przechodzić przegląd strukturalny PDM.

Jest to czwarty C-130E, który przechodzi proces PDM realizowany siłami pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Jednocześnie to trzecia maszyna, która procedurę przejdzie w powyższej firmie – pierwszy z nich (1501) przechodził ją w macierzystej bazie lotniczej w Powidzu.

Rozpoczęcie prac to także sygnał, że program PDM samolotów C-130E Hercules eksploatowanych przez Siły Powietrzne przekroczył półmetek. Obecnie pierwsze dwie maszyny są już w służbie liniowej, a wkrótce dołączy do nich egzemplarz o numerze 1503, który kończy przegląd. Każdy C-130 musi przechodzić PDM co 69 miesięcy eksploatacji i trwa około ośmiu miesięcy. Powyższy czas wykorzystywany jest także na prace dodatkowe. Tak też było z egzemplarzem 1503, na którym zaszła konieczność rozłączenia skrzydeł. Jeden z dwóch pozostałych C-130E (1504 lub 1505) przejdzie także proces modernizacji układu hamowania – jego unowocześnienie pozwoli na ograniczenie czasu przebywania na lotnisku, bolączką samolotów jest bowiem długi czas schłodzenia hamulców. Po pozytywnej ocenie nowego rozwiązania istnieje szansa ich unowocześnienia na pozostałych egzemplarzach.

Całość prac nad programem PDM ma zakończyć się w 2019 roku, kiedy do Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu wróci C-130E Hercules o numerze 1505.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc