Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Problemy z dostawą Leopardów 2 na Ukrainę

Leopardy 2 trafią na Ukrainę w ciągu kilku miesięcy, Leopardy 1 w przyszłym roku ‒ będzie ich jednak prawdopodobnie mniej, niż można było oczekiwać jeszcze pod koniec stycznia. Fot. Koninklijke Landmacht.

W dniach 8 i 9 lutego opublikowano kilka nowych informacji na temat dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Nie wszystkie są pomyślne dla Kijowa.

8 lutego podczas wizyty w Warszawie minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Boris Pistorius  poinformował, że Ukraina otrzyma dwa bataliony czołgów Leopard 2 do końca roku, z czego pierwszy w ciągu trzech-czterech miesięcy. Kolejne być może później. Warto nadmienić, że obecnie Niemcy nie posługują się już „zachodnim batalionem przeliczeniowym” (we wcześniejszych publikacjach wskazywano, że „batalion Leopardów dla Ukrainy: to 44 czołgi), lecz odwołują się do struktury batalionu ukraińskiego. Oznacza to, ze Ukraina do końca roku otrzyma tylko 62 czołgi, wobec około setki, na którą liczył Kijów (a ponadto w przyszłym roku Ukraina otrzyma dwa-cztery bataliony wyposażone w Leopardy 1). Może mieć to związek z problemem ze znalezieniem chętnych do przekazania Leopardów 2 w większej liczbie, bowiem nie wszystkie państwa, które przed ogłoszeniem zgody Berlina na przekazywanie Leopardów 2 Ukrainie deklarowały taką wolę, wykonały jakikolwiek krok w tym kierunku. Inne z kolei oferują znacznie mniej czołgów (np. Hiszpania przekaże cztery-osiem zamiast oczekiwanych 20, Portugalia zaledwie trzy).

Nie powinno więc dziwić (choć dziwi, o czym dalej), że 9 lutego w Brukseli podczas szczytu przywódców państw Unii Europejskiej kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Olaf Scholz wezwał swoich europejskich partnerów, by przyspieszyli dostawy ciężkiego uzbrojenia dla Ukrainy. Scholz powiedzieć miał wręcz, że Berlin „bardzo szybko rozpoczął zaopatrywanie Kijowa w nowoczesne czołgi Leopard”. Powiedział również, że „Niemcy wnoszą bardzo istotny wkład w zapewnienie szybkiego wsparcia, tak jak to robiły w przeszłości”. Miał też, jak twierdził, „skorzystać z okazji, aby zapytać wielu przywódców innych państw, czy aktywnie wspierają Ukrainę”.  

Tymczasem równolegle pojawiły się doniesienia z Królestwa Niderlandów o tym, że państwo to nie może dołączyć do „pancernej koalicji” (grupa państw chcących przekazać zachodnie czołgi Ukrainie) ze względu na... opór Berlina. Minister obrony Królestwa Niderlandów Karin Ollongren stwierdziła, że 18 czołgów Leopard 2A6  dzierżawionych obecnie przez Holandię „nie figuruje w planie dostaw dla Ukrainy”. Powodem ma być niechęć Niemiec do odsprzedania ich Holandii, która po odkupieniu zamierzała je wysłać na Ukrainę. W planach było również przeszkolenie grupy ukraińskich żołnierzy z zakresu użytkowania Leopardów 2A6. Brak możliwości przekazania tych czołgów może być jednym z powodów, dla których Holandia nie dołączyła do „pancernej koalicji”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Problemy z dostawą Leopardów 2 na Ukrainę”

  1. podejrzewam że na zachodzie mogą mieć po prostu bardzo mało sprawnych maszyn i przy okazji wojny w końcu kraje zaczęły się przyglądać temu co jest faktycznie sprawne a nie tylko na stanie

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc