Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja Strategii Obronnej RP

23 maja Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało publicznie, długo oczekiwany, dokument – Strategię Obronną RP, będącą częścią Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Jest to pierwszy tego typu dokument od 2011 roku, który w opinii wielu nie współgrał do zmian geopolitycznych na świecie oraz regionie. Wojsko Polskie ma skoncentrować się na obronie własnego terytorium, z możliwością działań koalicyjnych poza granicami kraju. Aby tego dokonać przewiduje się kroki modernizacji sprzętowej oraz powiększenia stanów osobowych do 200 tys. żołnierzy. Powyższy plan zakłada osiągnięcie docelowego stanu w roku 2032.

Powyższa koncepcja zakłada zmiany programów modernizacji sprzętowej – dla wojsk lądowych priorytetem mają być systemy rozpoznania, dowodzenia, artylerię, obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, obronę przeciwpancerną oraz nowe pojazdy bojowe. W przypadku tych ostatnich rezygnuje się z wozu wsparcia ogniowego Gepard, a w miejsce jego pojawić się ma nowy czołg podstawowy (być może powstały w wyniku kooperacji międzynarodowej). Co więcej nowy BWP Borsuk ma stracić możliwość pływania. Dodatkowo autorzy wskazują na potrzebę modernizacji części wykorzystywanego sprzętu.

W przypadku lotnictwa zmiana priorytetów ma objąć programy śmigłowcowe, gdzie nacisk ma zostać położony na pozyskanie śmigłowców szturmowych – być może otwiera to drogę do oficjalnego zakupu śmigłowców AH-64E Guardian, jak informowaliśmy w zeszłym miesiącu Polska zamówiła (poprzez FMS) elektrooptyczne głowice obserwacyjno-celownicze. Dodatkowo planuje się zakup wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji dla dwóch eskadr lotniczych.

Rewolucji ma ulec program modernizacji Marynarki Wojennej. Ma ona wzbogacić się o cztery okręty podwodne nowego typu oraz trzy niszczyciele min typu Kormoran. Niestety pozostałe programy pozyskania jednostek nawodnych zostają wstrzymane i skoncentrowanie środków na rozbudowie możliwości Morskiej Jednostki Rakietowej, a także zapowiadania możliwość odbudowy lotnictwa bojowego.

Zgodnie z deklaracjami politycznymi planuje się reformę systemu dowodzenia, oraz wzrost wydatków obronnych do poziomu 2,5% PKB w 2030 roku.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc