Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Powstaje „europejskie” zawieszenie hydropneumatyczne [WIDEO]

Konsorcjum z hiszpańską firmą Piedrafita Systems na czele zaprojektowało nowy typ zawieszenia hydropneumatycznego. Rys. Piedrafita Systems/Infodefensa

11 lutego hiszpańska firma Piedrafita Systems S.L.U. poinformowała o zakończeniu fazy projektowania układu zawieszenia hydropneumatycznego do wozów bojowych.

Piedrafita Systems stoi na czele konsorcjum, w skład którego wchodzą również firmy Repack-S i IB Fischer CFD + Engineering GmbH. Projekt zrealizowano w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego 2020 (EDIP 2020). Moduł zawieszenia został zaprojektowany tak, by można było go w stosunkowo łatwy sposób zamontować na pojazdach z zawieszeniem wykorzystującym drążki skrętne. Firma jako przykłady wskazała czołgi Leopard 2 czy M1 Abrams. Zastosowanie zawieszenia hydropneumatycznego miałoby prowadzić do poprawy osiągów pojazdów gąsienicowych, ale i kołowych, szczególnie w terenie. Rozwiązanie ma być skalowalne i możliwe do zastosowania w pojazdach o masie od 8 ton do 70 ton. Firma nie podaje, czym rozwiązanie powstałe w ramach prac konsorcjum wyróżniać się ma od innych dostępnych na rynku.

Piedrafita Systems odpowiada w konsorcjum za opracowanie elementów amortyzujących do modułów zawieszenia oraz za projekt całego modułu i nadzór nad całym przedsięwzięciem. Pomagać ma w tym nowoczesne stanowisko testowe, które niedawno uruchomiono i włączono do prac nad projektem. Umożliwia ono symulację pracy zawieszenia w pojeździe o masie do 70 t. Z kolei francuska firma Repack-S specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych łożysk samosmarujących oraz uszczelniaczy, zaś niemiecka firma IB Fischer CFD + Engineering GmbH specjalizuje się w pracach obliczeniowych związanych z mechaniką płynów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc