Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Postępy szkolenia czeskich lotników na śmigłowcach Bell H-1

Czescy piloci rozpoczęli szkolenia na śmigłowcach Bell H-1, co stanowi kolejny etap programu modernizacji sprzętowej Republiki Czeskiej. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej

26 września Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o postępach w szkoleniu pilotów i i techników obsługi naziemnej, którzy w Stanach Zjednoczonych przechodzą program przygotowujący do eksploatacji śmigłowców Bell H-1.


Zgodnie z komunikatem czeskiego resortu obrony, proces szkolenia grupy pilotów i techników z 22. Bazy Lotnictwa Śmigłowcowego z Sedlca i Náměšti nad Oslavou rozpoczął się w lipcu tego roku. Po szkoleniu teoretycznym i symulatorowym, czeski personel latający rozpoczął loty na amerykańskich śmigłowcach AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom we wrześniu w bazie Camp Pendelton w stanie Kalifornia. Bazuje tam jednostka szkoląca personel latający na wiropłaty obydwu typów, do której trafiają wszyscy piloci US Marine Corps skierowani do jednostek wyposażonych w H-1 obydwu typów. Personel HMLAT-303 jest odpowiedzialny za podstawowe szkolenie na śmigłowcach AH-1Z i UH-1Y, a po zakończeniu kursu podstawowego lotnicy trafiają do kolejnych jednostek w celu kontynuacji procesu szkolenia bądź bezpośrednio do jednostek operacyjnych na niższe stanowiska służbowe.

W ramach programu Foreign Military Sales (FMS) Republika Czeska zamówiła w grudniu 2019 r. cztery fabrycznie nowe AH-1Z Viper i osiem UH-1Y Venom. Koszt pakietu, obejmującego także amunicję i inne środki bojowe, naziemny sprzęt obsługi, części zamienne, symulator, a także szkolenie personelu, ustalono na 640 mln USD. Amerykanie zobowiązali się także do realizacji offsetu, którego wartość ma wynosić 30% umowy. Dodatkowo, w sierpniu tego roku, władze Republiki Czeskiej i Stanów Zjednoczonych zawarły umowę w sprawie przekazania Siłom Zbrojnym Republiki Czeskiej kolejnych sześciu śmigłowców AH-1Z Viper i dwóch UH-1Y Venom z nadwyżek sprzętowych US Marine Corps.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc