Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu Skyborg

23 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umów z czterema podmiotami, które mają prowadzić prace nad rozwojem programu Skyborg. Jego celem jest budowa autonomicznych platform latających, które będą wspierać maszyny załogowe. 

W ramach budżetu o wartości 400 mln dolarów umowy podpisano z Boeing Co., General Atomics Aeronautical Systems Inc., Kratos Unmanned Aerial Systems Inc. Oraz Northrop Grumman Systems Corp. Prace mają zostać zrealizowane do lipca 2026 roku. Ogółem w rywalizacji uczestniczyło 18 podmiotów. W momencie podpisania nie uruchomiono żadnych funduszy budżetowych. Co ciekawe, wśród podmiotów, które zostały pominięte w podziale funduszy znalazła się korporacja Lockheed Martin.  

Program Skyborg ma na celu opracowanie platform latających, będących rozwinięciem koncepcji “Lojalny skrzydłowy”. Konstrukcja ma być atrakcyjna dla budżetu pod względem kosztów zakupu oraz eksploatacji. Ma to pozwolić na masowe użycie w różnorodnych scenariuszach operacyjnych, odciążając maszyny załogowe w zadaniach o dużym stopniu niebezpieczeństwa bądź komplikacji. Prace nad koncepcją bezzałogowych samolotów w ramach projektu “Lojalny skrzydłowy” prowadzone są także w innych państwach, m.in. Australii czy Wielkiej Brytanii. Zainteresowanie zakupem takiego systemu wyraża także Polska, gdzie maszyny tej klasy mają stanowić wsparcie dla Lockheed Martin F-35A Lightning II. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Boeing
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc