Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy dostaw samolotów C-130J-30 Super Hercules

Fot. Siły Powietrzne Indonezji

22 stycznia korporacja Lockheed Martin poinformowała o dostarczeniu kolejnych samolotów transportowych C-130J-30 Super Hercules do użytkowników – Indonezji oraz Gwardii Narodowej stanu Georgia.

W przypadku azjatyckiego państwa mowa o czwartym egzemplarzu. Łączni Dżakarta, w ramach programu modernizacji technicznej, zamówiła (w 2019 roku) pięć samolotów tego typu. Wszystkie trafiają do lotnictwa wojskowego poprzez komercyjną procedurę DCS – przebazowanie do Indonezji odbywa się przelotem z międzylądowaniami w Kalifornii, na Hawajach, Wyspach Marshalla oraz Guam.

Tego samego dnia Lockheed Martin poinformował, że 165. Skrzydło Transportowe należące do Gwardii Narodowej stanu Georgia odebrało pierwszy egzemplarz C-130J-30 Super Hercules. Powyższa jednostka eksploatuje maszyny rodziny C-130 Hercules od 1975 roku, a obecnie zakłada się, że będzie dysponować ośmioma C-130J-30. Powyższa dostawa jest jeszcze ważna z innego powodu – jest to pierwszy egzemplarz tego typu, który został dostarczony Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych w konfiguracji Block 8.1 – nowa standard obejmuje zmodyfikowany układ IFF, rozbudowany podsystem łączności i nawigacji, a także nowy układ zarządzania lotem. Jak wskazuje producent, stan Georgia jest wyjątkowy dla programu C-130, gdyż to właśnie w zakładach Lockheed Martin w Marietta w powyższym stanie mieści się linia montażu ostatecznego samolotów powyższej rodziny.

Jak wskazuje Lockheed Martin, dotychczas globalna flota samolotów rodziny C-130J Super Hercules, licząca ponad 530 egzemplarzy, wylatała ponad 2,7 mln godzin. Maszyny tego typu są eksploatowane przez 26 operatorów w 22 państwach świata i zostały dostarczone w osiemnastu konfiguracjach. Ze względu na rosnącą konkurencję, kolejne sukcesy marketingowe nie należą już do częstych – w ostatnich miesiącach Lockheed Martin i program C-130J odniósł porażki w Republice Korei, Austrii czy Królestwie Niderlandów. Jednocześnie zdołano uzyskać nowe zamówienia ze strony Australii oraz Filipin.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc