Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poprawność polityczna zmieni nazwy lotniskowców?

US Navy

7 października Kongres Stanów Zjednoczonych upublicznił informacje, związane kwestią nazewnictwa okrętów US Navy. Debata i raport jest wynikiem tegorocznych wydarzeń związanych z protestami na tle rasowym. Wśród tematów pojawił się projekt zmiany nazw jednostek, które nie są poprawne politycznie. 

Przede wszystkim uwagę amerykańskiej władzy ustawodawczej zwróciła sprawa okrętów nazwanych na cześć wydarzeń związanych z amerykańską wojną domową z lat 1861-65. W US Navy eksploatowany jest krążownik rakietowy USS Chancellorsville (w służbie od 1989 roku), nazwany na cześć zwycięskiej (dla Południa) bitwy z 1863 roku. Drugą jednostką jest USNS Maury, nazwany na cześć oficera US Navy (komandor Matthew Fontaine Maury), który po secesji stanów południowych zdecydował się służyć w siłach konfederacji. Kwestia zmiany nazw obu była dyskutowana przez dowództwo US Navy w lecie bieżącego roku – bez presji ze strony Kongresu nie planuje się obecnie zmiany nazw już eksploatowanych jednostek. 

Obok wymienionych dwóch okrętów uwagę członków Kongresu została zwrócona w kierunku dwóch lotniskowców USS John C. Stennis oraz USS Carl Vinson. Pierwszy z nich został nazwany na cześć senatora, który popierał segregację rasową. Drugi z okrętów także nosi nazwę na cześć przedstawiciela niższej izby Kongresu – Izby Reprezentantów. W 1956 roku podpisał “Manifest Południowy” (znany także jako Deklaracja Zasad Konstytucyjnych), w którym członkowie obu izb Kongresu z południa nawoływali do utrzymania segregacji rasowej w szkołach publicznych. Także w tym przypadku jedynym formalnym sposobem zmiany nazw jest presja ze strony Kongresu Stanów Zjednoczonych. 

W ramach tegorocznych zmian prawnych, Kongres wydał decyzję o zaprzestaniu nazywania okrętów US Navy z wydarzeniami związanymi z segregacją rasową oraz historią Skonfederowanych Stanów Ameryki. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc