Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy zestaw ogniowy Patriot PAC-3+ przekazany siłom zbrojnym Szwecji

Agencja FMV dostarczyła do sił zbrojnych Szwecji pierwszy zestaw ogniowy systemu Patriot PAC-3+. Fot. FMV

18 listopada w Halmstad w Szwecji odbyła się formalna uroczystość przekazania siłom zbrojnym Szwecji pierwszego zestawu ogniowego Raytheon Patriot PAC-3+ zamówionego w Stanach Zjednoczonych.

Miejsce wydarzenia nie było przypadkowe, to właśnie w powyższym mieście stacjonuje Pułk Obrony Przeciwlotniczej sił zbrojnych tego kraju. W najbliższej przyszłość na jego uzbrojenie trafią cztery zestawy ogniowe systemu Patriot PAC-3+, które w szwedzkiej nomenklaturze wojskowej otrzymały oznaczenie Luftvärnssystem 103 Patriot. Oficjalnie dostawcą sprzętu do jednostki jest szwedzka Agencja Materiałów Obronnych FMV.

Szwedzka konfiguracja zestawów ogniowych obejmuje trzy wyrzutnie M903 wraz ze stacją radiolokacyjną AN/MPQ-65 oraz stanowiskiem kierowania walką AN/MSQ-132. Podobnie jak Polska, Szwedzi zdecydowali się na inne nośniki, w tym przypadku mowa o ciężarówkach rodziny Rheinmetall MAN. Strona amerykańska rozpoczęła dostawy poszczególnych elementów na wiosnę bieżącego roku. Zakup amerykańskiego systemu pozwoli na wycofanie ze służby obecnie eksploatowanych zestawów obrony przeciwlotniczej Raytheon MIM-23 HAWK (ozn. szwedzkie Robot 97). Szwedzi byli jednymi z trzech państw Europy Centralnej, które zdecydowały się w ostatnich latach na zakup systemu Patriot. Podobny krok zrobiła Rumunia (dostawy pierwszych zestawów ogniowych rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku), a także Polska. W przypadku ostatniego z wymienionych państw, obecnie realizowany jest proces szkolenia specjalistów na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc