Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy czołg Leopard 2A4 dla Czech przekazany

AČR otrzymała pierwszy czołg Leopard 2A4, przekazany przez RFN w ramach mechanizmu Ringtausch. Fot. MO CR/Tomáš Novák.

21 grudnia Siły Zbrojne Republiki Czeskiej (Armáda České republiky) odebrały pierwszy czołg Leopard 2A4, przekazany przez Republikę Federalną Niemiec w ramach rządowego mechanizmu Ringtausch.

Podczas ceremonii w Přáslavicach, gdzie stacjonują pododdziały należące do 7. Brygady Zmechanizowanej, w tym 73. batalion czołgów, minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová odebrała symboliczny kluczyk do czołgu z rąk sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie Obrony Republiki Federalnej Niemiec Benedikta Zimmera. W uroczystym przejeździe po przekazaniu kluczyka wzięli udział czescy czołgiści, choć w transporcie z lory kolejowej na plac w garnizonie prowadzili żołnierze czołgiści niemieccy. W uroczystości wzięli udział również inni politycy, a także przedstawiciele sił zbrojnych obydwu państw, a także ‒ co ciekawe ‒ austriackich Bundesheer. Pozostałe czołgi, w liczbie 13, Czechy otrzymają do końca przyszłego roku, z kolei pojedynczy wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 będzie gotowy do odbioru do połowy 2024 r. Uzbrojenie to, wraz z pakietem części zamiennych, amunicją i trzyletnim wsparciem serwisowym ze strony darczyńczy, dotrze do Czech w ramach mechanizmu Ringtausch, tzn. niemieckich dostaw uzbrojenia dla państw przekazujących Ukrainie broń o sowieckim rodowodzie.

Fot. MO CR/Tomáš Novák.

Szef Sztabu Generalnego AČR gen. dywizji Karel Řehka powiedział, że „wprowadzenie czołgów Leopard 2A4 ułatwi czeskiej armii kompatybilność w ramach NATO”, m.in. ze względu na to, że wszyscy sąsiedzi Republiki Czeskiej są uzbrojeni w czołgi rodziny Leopard 2 (choć Słowacja odebrała pierwszego Leoparda 2A4 zaledwie dzień wcześniej. Z kolei minister Černochová stwierdziła, że po objęciu urzędu odwiedzała czeskich żołnierzy i zapewniała ich wówczas, że modernizacja wojska jest priorytetem rządu, ale „nie wiedziała, czy jej uwierzyli, bo pod lat słyszeli to od kolejnych ministrów obrony”. Dostawa pierwszego Leoparda 2A4 jest „pierwszą jaskółką, za którą pójdą następne”. Z kolei sekretarz stanu Zimmer powiedział, że „wspólne wysiłki, wzajemna spójność i zdecydowane działanie czynią NATO silnym i odpornym”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwszy czołg Leopard 2A4 dla Czech przekazany”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc