21 grudnia grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o przekazania pierwszego bojowego wozu piechoty Lynx KF41 (lokalnie Hiúz), skompletowanego w fabryce w Zalaegerszeg, należącej do spółki Rheinmetall Hungary Zrt.
Wóz został wyprodukowany, lecz przekazany użytkownikowi – Węgierskim Siłom Obronnym (Magyar Honvédség) – zostanie w połowie 2024 r. Obecnie pojazd jest sprawdzany pod kątem zgodności z dokumentacją, wymaganiami użytkownika, poddawany też będzie testom. Pierwszy bojowy wóz piechoty Lynx KF41 przekazano Magyar Honvédség 14 października 2022 r. Został on wyprodukowany w Niemczech, bowiem zgodnie z zapisami umowy z 17 sierpnia 2020 r. Rheinmetall AG dostarczy 46 pojazdów wyprodukowanych przez zakłady Rheinmetall Landysteme, pozostałe 172 powstaną w fabryce spółki joint venture Rheinmetall AG i państwa węgierskiego ‒ Rheinmetall Hungary Zrt. w Zalaegerszeg. Umowa ma wartość ponad 2 mld EUR i przewiduje dostawę Lynxów w wersji bojowego wozu piechoty i sześciu wariantach specjalistycznych: wozu dowodzenia, wozu rozpoznawczego, pojazdu obserwacyjnego artylerii, moździerza samobieżnego, opancerzonego ambulansu i wozu nauki jazdy. Możliwe, że docelowo węgierskich Lynxów będzie więcej, bowiem w grudniu budapesztański resort obrony zawarł z Rheinmetall AG umowę na opracowanie samobieżnego zestawu przeciwlotniczego z wieżą Skyranger 30, który ma wykorzystywać zunifikowane podwozie.
W ramach umowy z sierpnia 2020 r. rząd Węgier, poza 218 Lynxami, zamówił także 18 wozów zabezpieczenia technicznego ARV3 Buffalo/BPz Büffel 3 (połowa z nich powstanie na Węgrzech) i 16 pojazdów logistycznych na podwoziach dostarczonych przez Rheinmetall MAN Military Vehicles (ich zabudowy zostaną skompletowane na Węgrzech).
Prezes Rheinmetall AG Armin Papperger stwierdził, że kierowany przez niego podmiot przemysłowy stale zwiększa moce produkcyjne w Europie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów i wspierać bezpieczeństwo europejskie. Ocenił również, że otwarty w sierpniu br. nowy zakład na Węgrzech jest najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym i testowym pojazdów opancerzonych na świecie. Paul Walf, dyrektor zarządzający Rheinmetall Hungary Zrt., podkreślił, że przedstawiciele producenta są dumni z zespołu z Zalaegerszeg i ich niemieckich kolegów, którzy w rekordowym czasie osiągnęli ten kamień milowy, jakim jest skompletowanie pierwszego wozu bojowego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu