Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze strzelanie rakietowe USS Zumwalt

US Navy

19 października US Navy poinformowała, że niszczyciel rakietowy USS Zumwalt przeprowadził pierwsze strzelanie rakietowe z wykorzystaniem pocisków Standard SM-2. Powyższe ćwiczenie jest elementem osiągnięcia wstępnej gotowości operacyjnej jednostki, która jest przewidziana w 2021 roku. 

Według upublicznionego komunikatu, strzelania rakietowe odbyły się 13 października na obszarze poligonu morskiego w pobliżu Point Mugu. Załoga, wykorzystując pokładowe systemy obserwacji technicznej, zlokalizowała, namierzyła oraz zniszczyła cele latające - do tego celu użyto kierowanych pocisków Standard SM-2 odpalonych z uniwersalnej wyrzutni Mk 57. Każdy z niszczycieli typu Zumwalt dysponuje 20 modułami Mk 57 (każdy z nich ma cztery stanowiska startowe dla pocisków rakietowych). 

Przeprowadzenie skutecznej próby z wykorzystaniem pocisków rodziny SM-2 to także dodatkowy atut dla niszczycieli tego typu. Dotychczas zakładano bowiem, że podstawowym uzbrojeniem rakietowym będą RIM-162 ESSM (po cztery do pojedynczego stanowiska startowego), co ograniczało możliwości przeciwlotnicze niszczycieli wyłącznie do samoobrony. W ciągu ostatnich lat US Navy zdecydowała się na rozszerzenie potencjału o integrację SM-2 (a także plan integracji SM-6), co zwiększy możliwości tych eksperymentalnych okrętów.  

Obecnie w San Diego stacjonują dwa z trzech niszczycieli typu Zumwalt. Trzeci znajduje się na etapie prac wyposażeniowych w stoczni Bath Iron Works w Bath. Po ukończeniu ma także zostać przebazowany do Kalifornii. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc