Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze strzelanie pocisku SM-2 z duńskiej fregaty

Fot. Forsvaret

W ślad za informacją o pierwszym załadunku bojowych pocisków przeciwlotniczych SM-2 do wyrzutni na duńskiej fregacie Niels Juel, Siły Zbrojne Królestwa Danii poinformowały o premierowej próbie strzelaniem tego zasadniczego systemu obrony powietrznej średniego i dalekiego zasięgu.

4 maja wieczorem, na poligonie rakietowym Andøya Space Defence na północy Norwegii, z wyrzutni na duńskiej fregacie Niels Juel (F 363)wystrzelono po raz pierwszy pocisk Raytheon Standard SM-2 Block IIIA . Było to tzw. strzelanie FOC (First of Class). Jest to ważny krok w kierunku integracji pocisków Standard SM-2 na trzech fregatach typu Iver Huitfeldt, do których należy wymieniona jednostka.

Fot. Forsvaret

Już teraz fregaty mają systemy radiolokacyjne [Thales APAR i SMART-L, przyp. red.] i inne sensory oraz dobrze wyszkoloną załogę, co razem sprawia, że są w stanie dokładnie monitorować przestrzeń powietrzną i szybko wykrywać wrogie samoloty i pociski. Dzięki pociskom SM-2 fregaty będą mogły zestrzeliwać te potencjalnie wrogie samoloty i pociski z większej odległości, przyczyniając się w ten sposób znacząco m.in. do obrony powietrznej Danii. Dzięki temu fregaty są po prostu lepsze w obronie powietrznej, co jest ważne dla obrony Danii i spełnia wymagania NATO" - powiedział kadm. Torben Mikkelsen, dowódca Søværnet.

Jednocześnie modernizacja oznacza, że fregaty staną się bardziej wartościowe dla NATO, ponieważ możliwość wysłania okrętu wyposażonego w systemy elektroniczne i uzbrojenie zdolne do strefowej obrony przestrzeni powietrznej jest czymś, na czym Sojuszowi bardzo zależy. W ten sposób zwiększy się wkład Danii do NATO. Czy podobnie będzie z Miecznikami - przekonamy się za przeszło dekadę.

Fot. Forsvaret

Przed pierwszym strzelaniem Zarząd Materiałów i Zamówień Publicznych Ministerstwa Obrony (FMI - Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse) od kilku lat przygotowywał integrację i testy nowego uzbrojenia. Same pociski zakupiono w Stanach Zjednoczonych Ameryki poprzez procedurę FMS (Foreign Military Sales). Jednak poza zakupem tych komponentów, FMI pracował nad unowocześnieniem elektroniki i oprogramowania na fregacie, tak aby pocisk mógł zostać zintegrowany z systemem walki okrętu. FMI przygotował także wyrzutnię Mk 41, która od początku była zainstalowana na Huitfeldtach, i z której wystrzeliwane są pociski. Równocześnie na lądzie utworzono magazyn i warsztat serwisowy pocisków.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc