Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze kołowe transportery opancerzone Ejtan dostarczone użytkownikowi

Siły Obronne Izraela przejęły pierwszą kompanię kołowych transporterów opancerzonych Ejtan, weszła ona w skład 933. Brygady Piechoty „Nahal”. Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

28 maja Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o dostarczeniu pierwszej partii kołowych transporterów opancerzonych Ejtan 933. Brygadzie Piechoty „Nahal” 162. Dywizji Dowództwa Południowego.

Informacja o dostawie pierwszej partii pojazdów została opublikowana niemal rok po oficjalnym zakończeniu produkcji pierwszego egzemplarza seryjnego. Transportery niedawno zjechały z linii produkcyjnej w bazie wojskowej Tel Haszomer. Najpierw trafiły do Szkoły Korpusu Piechoty i Dowódców Oddziałów, gdzie żołnierze 933. Brygady przeszli trening w zakresie ich wykorzystania. Później pojazdy trafiły na ćwiczenia na jeden z poligonów w północnej części Izraela.

Generał brygady Oren Giber, szef Zarządu ds. Pojazdów Opancerzonych Ministerstwa Obrony Izraela, powiedział, że „armia jest zachwycona z powodu przezbrojenia pierwszej kompanii w brygadzie piechoty Nahal w nowoczesne pojazdy Ejtan”. Dodał, że „Ejtan dostarczony Siłom Obronnym Izraela zastąpi stare M113, stanowiąc dla izraelskich żołnierzy zaawansowany, dobrze opancerzony system uzbrojenia, co pomoże im zapewnić zwycięstwo na polu walki i wrócić bezpiecznie do domu”. Z kolei płk Oren Simcha, dowódca brygady „Nahal”, stwierdził, że „Ejtan jest narzędziem, które przekształci brygadę i pozwoli jej stać się bardziej skuteczną, a jednocześnie bezpieczną dla żołnierzy”.

Ejtan jest ciężkim kołowym transporterem opancerzonym w układzie 8×8. Pojazd ma ok. 8 m długości, ok. 2,8÷3 m szerokości i ok. 2,5 m wysokości. Jego dopuszczalna masa całkowita sięgać ma nawet 40 ton, zaś w najlżejszej konfiguracji ważyć ma ok. 30 ton ‒ to świadczy o dobrym opancerzeniu. Wóz napędzany jest przez silnik wysokoprężny o mocy 560 kW/750 KM, który współpracując z automatyczną skrzynią biegów pozwala rozpędzić Ejtana do ok. 90 km/h na utwardzonej drodze. Oprócz trzyosobowej załogi transporter zabiera dziewięciu żołnierzy desantu (wg innych źródeł nawet 10). Uzbrojenie w wersji transportera opancerzonego stanowi zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia z 12,7 mm wkm lub 40 mm granatnikiem, zaś w wersji kołowego bojowego wozu piechoty wieża Mate 30 firmy Elbit Systems, tożsama z zastosowaną na prezentowanym podczas salonu Eurosatory 2023 pojeździe bezzałogowym Elbit ROBUST.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc