Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze F-16C/D Fighting Falcon Block 70 trafią do Bahrajnu w 2024 roku

Pierwsze F-16C/D Fighting Falcon Block 70 trafią do Bahrajnu w 2024 roku, natomiast dostawy zaczną się na początku przyszłego roku. Fot. USAF

W czasie odbywającego się w Bahrajnie Międzynarodowych Pokazów Lotniczych (9-11 listopada) przedstawiciele korporacji Lockheed Martin oraz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych poinformowali o postępach programu produkcji i dostaw samolotów F-16C/D FIghting Falcon Block 70.

Bahrajn jest pierwszym klientem na nową generację F-16C/D Fighting Falcon. Formalny kontrakt, zawarty przez pośredniczący w umowie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz korporację Lockheed Martin został podpisany w czerwcu 2018 roku. Wówczas zakładano, że szesnaście samolotów zostanie dostarczonych do końca września 2023 roku. Ze względu na pandemię Covid-19 harmonogram prac opóźnił się o około rok. Obecnie w Greenville, gdzie znajduje się linia montażu ostatecznego modelu Block 70/72, prowadzone są prace przy pierwszych maszynach – zgodnie z informacjami, które Lockheed Martin upublicznił w czasie XXX MSPO, oblot pierwszego F-16 Block 70 ma mieć miejsce jeszcze w bieżącym roku.

W czasie pokazów w Bahrajnie przedstawiciele producenta ujawnili, że pierwsze seryjne maszyny zostaną dostarczone amerykańskiemu Departamentowi Obrony w I połowie 2023 roku. Z kolei dostawy do Bahrajnu mają zacząć się w 2024 roku (w tempie cztery egzemplarze na połowę roku). Dotychczas brak dodatkowych informacji o podpisaniu umowy na gruntowną modernizację (do standardu F-16V) obecnie posiadanych przez emirat F-16C/D Fighting Falcon Block 40 (dostarczonych w latach 1990-2000).

Poza Bahrajnem korporacja Lockheed Martin dysponuje kontraktami na 137 samolotów F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 ze strony sześciu państw świata. Powyższa lista obejmuje Bahrajn (16), Słowację (14), Bułgarię (8), Maroko (25), Tajwan (66) oraz Jordanię (8). W najbliższych tygodniach rząd w Sofii planuje podpisać umowę w sprawie zamówienia kolejnych ośmiu sztuk. Dodatkowo nadal brak informacji o rozstrzygnięciu konkursu na wielozadaniowe samoloty bojowe na Filipinach oraz decyzji Departamentu Stanu w sprawie sprzedaży 40 maszyn Turcji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc