Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze elementy dla polskich AW101 ukończone

Grupa Leonardo ogłosiła, że pierwsza partia komponentów strukturalnych dla pierwszego średnio-ciężkiego śmigłowca AW101 dla polskiej Marynarki Wojennej, została wyprodukowana w zakładach w Świdniku, potwierdzając terminowość realizacji kontaktu. Wykonane części obejmują dolną przednią część kadłuba (podłoga pilotów) oraz płytę sufitową.

To wydarzenie oznacza kamień milowy w zakresie realizacji programu AW101 dla Marynarki Wojennej RP. Poprzez polską spółkę PZL-Świdnik, w pełni kontrolowaną przez Leonardo, oraz znaczną obecność przemysłową w Polsce, koncern dostarczy cztery maszyny AW101 oraz wszechstronny, zintegrowany pakiet logistyczny i szkoleniowy dla polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Działając jako główny wykonawca oraz ponosząc odpowiedzialność za realizację całości kontraktu, zakłady PZL-Świdnik dostarczą i zapewnią wsparcie wielozadaniowego śmigłowca morskiego. AW101 posiada dziś największe zdolności z dostępnych na rynku maszyn. Helikopter znajduje się już w służbie m.in. najważniejszych państw NATO. Zakłady w Świdniku odgrywają znaczącą role w produkcji wszystkich maszyn AW101 zamawianych na całym świecie oraz stanowią Centrum Doskonałości koncernu Leonardo w zakresie struktur lotniczych całej gamy produktów śmigłowcowych światowej klasy. Po dostawach, które mają się zakończyć w roku 2022, maszyny AW101 w służbie Marynarki Wojennej RP będą wykonywać szeroką gamę misji, włączając w to zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) oraz misje poszukiwawczo-ratunkowe w warunkach bojowych (CSAR).

Poprzez ten kluczowy program, koncern Leonardo potwierdza, że jest jednym z kluczowych  partnerów polskiego MON jeśli chodzi o współpracę w zakresie obrony narodowej, wsparcia modernizacji sił zbrojnych oraz stymulowania wzrostu technologicznego i przemysłowego. Dostawy najlepszych w swojej klasie morskich śmigłowców AW101 pozwolą polskiej Marynarce Wojennej sprostać najbardziej rygorystycznym wymaganiom w zakresie ochrony bezpieczeństwa narodowego na Morzu Bałtyckim oraz w trakcie operacji NATO. Ponadto umożliwią wykonywanie misji ratujących życie w wymagających warunkach z niezrównaną dotąd skutecznością, wykorzystując wiodącą role koncernu Leonardo w obszarze produkcji śmigłowców morskich. Szeroki zakres współpracy przemysłowej w ramach odpowiednich umów offsetowych zagwarantuje bezpieczne i samodzielne zarządzanie flotą.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc