Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pięciu chętnych w dialogu na amunicję czołgową

14 maja Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do dialogu technicznego dotyczącego pozyskania 125 mm naboi czołgowych z pociskiem podkalibrowym APFSDS-T o zwiększonej przebijalności oraz amunicją szkolno-treningową zgłosiło się pięciu potencjalnych oferentów.


Powyższa lista, która została zamknięta 28 kwietnia, obejmuje podmioty krajowe oraz zagraniczne. Są to Elbit Systems Land Ltd., Works 11 Sp. z o.o., Mesko S.A., Polit-Elektronik Sp. Z o.o. Sp.k., Metal-Export Sp. z o.o.. Jak widać, część z powyższych podmiotów stanowią reprezentanci firm zagranicznych, mających w swojej ofercie tego typu amunicję. Spośród nich ma zostać wybrana grupa, która otrzyma szczegółowe RFI, mające stanowić podstawę do realizacji dialogu technicznego.

Powyższa procedura została uruchomiona 1 kwietnia bieżącego roku. Nowa amunicja ma stanowić uzbrojenie czołgów T-72 oraz PT-91 Twardy. Według upublicznionych informacji, oferenci mają przygotować wycenę zakupu w trzech wariantach (1000, 5000 oraz 10000 sztuk) wraz z oprzyrządowaniem do obsług technicznych, transportem oraz gwarancją. Dodatkowo wycena ma objąć ewentualne koszty utylizacji. Obecnie w Siłach Zbrojnych znajduje się jedynie kilkaset, względnie skutecznych nabojów z pociskami APFSDS-T, które zostały skompletowane w Polsce na przełomie wieków z wykorzystaniem komponentów zagranicznych. Większość natomiast to zupełnie przestarzałe naboje reprezentujące standard z początku lat 70. XX wieku.

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Łotwy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc