Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

PGZ Stocznia Wojenna osiągnęła ważny kamień milowy swojej inwestycji

Zdjęcia: PGZ Stocznia Wojenna

11 grudnia na terenie PGZ Stoczni Wojennej odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na mierzącej 46 m wysokości Hali Kadłubowej. Budowla ta jest częścią wartej ponad 300 mln zł inwestycji związanej z realizacją największego w historii polskiej Marynarki Wojennej kontraktu na budowę trzech wielozadaniowych fregat Miecznik.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę m.in. budowę dwóch hal produkcyjnych a także przebudowę już istniejącej infrastruktury oraz modernizację i rozbudowę parku maszynowego. Jak podkreśla inwestor, inwestycja jest niezbędna do realizacji Programu Miecznik i znacznie zwiększy zdolności produkcyjne PGZ Stoczni Wojennej.

- Dzisiaj, wraz z zawieszeniem wiechy na najwyższej w Polsce hali, świętujemy osiągnięcie kolejnego kamienia milowego największej w ponad 101-letniej historii naszej Stoczni inwestycji. Jeszcze kilka miesięcy temu nasze nowe hale były jedynie śmiałymi pomysłami i niektórzy powątpiewali, czy uda się je zrealizować. Jak widać wszystko idzie zgodnie z harmonogramem i już za kilka miesięcy, w sierpniu 2024 roku, PGZ Stocznia Wojenna będzie dysponowała infrastrukturą i maszynami oraz urządzeniami, które uczynią z niej najnowocześniejszą stocznią w Polsce! – powiedział Paweł Lulewicz, Prezes PGZ Stoczni Wojennej.

W trakcie uroczystości, zwracając się do załogi Stoczni, Sebastian Chwałek, Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej powiedział - Można powiedzieć, że dziś PGZ Stocznia Wojenna, która znów notuje dodatni bilans ekonomiczny, przeżywa swoją drugą młodość. To zasługa wszystkich Państwa – począwszy od Prezesa Pawła Lulewicza, a na każdym z pracowników kończąc. Jestem pewien, że zarówno dzięki realizacji programu Miecznik, jak i zamówień realizowanych dla zagranicznych kontrahentów ten okres dobrej koniunktury będzie długi. Z pewnością w Hali Kadłubowej odbędzie się niejedna uroczystość stoczniowa, czego serdecznie Państwu życzę.

Najważniejszym zadaniem wartej ponad 300 mln zł inwestycji jest budowa nowej hali, w której integrowane będą kadłuby trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP powstających w ramach Programu Miecznik. Zgodnie z projektem powierzchnia zabudowy wyniesie blisko 6 tys. m2. Wysokość hali - 43 m (a nawet 46 m wliczając zamontowane na dachu zespół urządzeń do wentylacji) - będzie ją czyniła najwyższą halą w polskim przemyśle stoczniowym i jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Poza tym budowana jest hala produkcyjna, w której będą funkcjonowały wszystkie stoczniowe wydziały wyposażeniowe (powierzchnia zabudowy to prawie 5 tys. m2). Konsorcjum w składzie NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET odpowiada także za rozbudowę i przebudowę nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych wraz z modernizacją infrastruktury technicznej na terenie Stoczni.

Inwestycja związana jest z realizacją programu Miecznik – budowy trzech ultranowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Powstaną one w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego (Babcock, MBDA, Thales oraz innymi), w ramach największego w historii kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu. Pierwsza fregata zostanie wybudowana do 2026 r.

Wielozadaniowe fregaty będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Dzięki tym okrętom Marynarka Wojenne RP uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z NATO.

Realizacja projektu w Polsce pozwala na wytworzenie około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.

Źródło: PGZ Stocznia Wojenna.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “PGZ Stocznia Wojenna osiągnęła ważny kamień milowy swojej inwestycji”

  1. Peter

    Eurofighter för Polen, med hjälp ifrån antingen Leonardo, BAe eller ifrån Airbus. Någon av de tre giganterna kan hjälpa Polen att får igång flygplanstillverkningen igen!! Eller Boeing med F-15EX2, eller KAI med KF-21 block 2 och 3!!.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc