Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

PGZ: kamień milowy w realizacji programu SPZR Poprad

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (SPZR) Poprad. Fot.: PGZ S.A.

PIT-RADWAR S.A. zakończył tegoroczną dostawę partii Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (SPZR) Poprad do Sił Zbrojnych RP. Dwadzieścia cztery zestawy trafiły do jednostek wojskowych na terenie kraju oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.


Ostatni egzemplarz SPZR Poprad wyjechał z zakładu 26 listopada. Dostawy realizowane są na podstawie umowy z Inspektoratem Uzbrojenia, która obejmuje 79 systemów o wartości ponad miliarda złotych.

- Dostarczenie 24 nowoczesnych systemów klasy VSHORAD to ważny etap w modernizacji Sił Zbrojnych RP. Sprawna realizacja zamówienia, przy jednoczesnym prowadzeniu szeregu innych projektów, między innymi nad systemami łączności i dowodzenia, radiolokatorami na rzecz programu pk. Narew, najlepiej potwierdza potencjał spółek GK PGZ do ambitnych i wymagających projektów – powiedział Hubert Stępniewicz, członek zarządu PGZ S.A.


- Zestawy Popad, podobnie jak inne oferowane przez PIT-RADWAR rozwiązania, dzięki modułowej i skalowalnej architekturze mają duży potencjał, jeśli chodzi o możliwość modernizacji, modyfikacji oraz dalszego rozwoju – powiedział prezes PIT-RADWAR S.A. dr hab. Krzysztof Kluza – PIT-RADWAR oferuje spójne, nowoczesne systemy, nie tylko w klasie VSHORAD, ale też w zakresie OP krótkiego zasięgu, dysponujące możliwością współdziałania z innymi elementami obrony powietrznej, spełniające potrzeby operacyjne SZ RP i adekwatne do wymagań pola walki – zarówno w bliższej, jak i dalszej perspektywie.

SPZR Poprad przeznaczony jest do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bardzo krótkich odległościach i małych wysokościach. Posiada autonomiczny pasywny system wykrywania i śledzenia celów oraz zapewnia współpracę z systemem rozpoznania, dzięki czemu jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej. Wyposażony jest w rakiety Grom/Piorun, produkcji spółki MESKO S.A oraz elementy optoelektroniki produkcji PCO S.A.


Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie, jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np. samolotów czy śmigłowców. Poprad to też skuteczny środek przeciwko bezpilotowym aparatom latającym. Funkcjonalność tę można wzmocnić poprzez doposażenie go w elementy zestawu niekinetycznej neutralizacji BSP.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “PGZ: kamień milowy w realizacji programu SPZR Poprad”

  1. Liczba 79 Popradów nie uwzgledniało.istnienia 18 dywizji więc jest ich za mało.albo trzeba je inaczej podzielić niż planowano.
    W WOT też by się przydało podobne uzbrojenie, tylko może nie Poprad a prostsza i dużo tańsza Kusza.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc