Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

PGZ i BAE Systems podpisały memorandum

Fot: Polska Grupa Zbrojeniowa

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i BAE Systems podpisały memorandum o dwustronnej współpracy w zakresie pojazdów bojowych i wozów zabezpieczenia technicznego. Firmy nawiązują współpracę w celu zapewnienia Siłom Zbrojnym RP M88 ARV oraz potencjalnie innych wozów bojowych,  jako wsparcie ciężkich brygad przezbrajanych na czołgi Abrams.

BAE Systems i PGZ rozszerzą swoje partnerstwo o współprace w obszarze projektów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP oraz podejmowania wspólnych działań na rzecz zabezpieczenia kluczowych zdolności wsparcia cyklu życia w przedsiębiorstwach wchodzących w skład polskiego przemysłu obronnego.

Głównym obszarem współpracy jest program dostaw M88 Armored Recovery Vehicle (ARV), który jest kluczową częścią programu zakupu czołgu M1A2 Abrams ogłoszonego przez MON na początku tego roku. Pojazd ratowniczy M88A2 odpowiada na zapotrzebowanie na efektywny kosztowo wóz zabezpieczenia technicznego, przystosowany do pracy przy maszynach o masie do 70 ton dla brygad pancernych.

Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ powiedział: „Dążymy do zwiększania zakresu korzyści płynących z naszego partnerstwa z każdą firmą zaangażowaną w programy modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. BAE Systems zapewniła sobie znaczącą pozycję w Wojskach Lądowych dzięki M88 ARV i na kanwie tego sukcesu pracujemy nad wypracowaniem owocnego formatu współpracy, która zapewni wysokiej jakości usługi dla naszych żołnierzy, a także nowe możliwości dla naszych przedsiębiorstw.

Jeremy Tondreault, President of BAE Systems’ Platforms & Services, powiedział: „Dzisiejsza umowa to kamień milowy w naszym partnerstwie z PGZ, potwierdzający nasze zaangażowanie
w dostarczanie kluczowych zdolności wspierających przedsięwzięcie, jakim jest modernizacja Polskiej armii. Przygotowujemy się do dostarczenie najlepszych, najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia technicznego i pola walki, aby wyposażyć Wojska Lądowe w nowoczesne, sprawdzone platformy NATO niezbędne do zagwarantowania stabilności w Europie
”.

Drugim pojazdem bojowym wymienionym w memorandum jest AMPV, Armored Multi-Purpose Vehicle. AMPV od BAE Systems to rodzina pojazdów bojowych nowej generacji o dużej wytrzymałości, które zapewniają użytkownikom wysokiej klasy ochronę, mobilność, niezawodność i zdolność do współpracy z innymi pojazdami na polu walki. AMPV zostanie zintegrowany z Armored Brigade Combat Team (ABCT) armii amerykańskiej i jest przystosowany do działania w pełnej interoperacyjności obok czołgów M1A2 Abrams.

Memorandum pomiędzy BAE Systems, jednym z największych na świecie dostawców rozwiązań
z zakresu obronności i bezpieczeństwa, a PGZ, holdingiem zrzeszającym polskie państwowe przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, podkreśla postępy współpracy przemysłowej między Stanami Zjednoczonymi a Polską, budując synergię w kolejnych segmentach rynku.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe PGZ

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc