Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pakistan pierwszym klientem na samoloty FC-31?

Fot. Łukasz Pacholski

3 stycznia dowódca Sił Powietrznych Pakistanu poinformował, o zapoczątkowaniu prac dotyczących możliwości zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Shenyang FC-31.

Powyższa deklaracja jest związana z planami rozwoju i modernizacji pakistańskiego lotnictwa wojskowego, które jest oparte przede wszystkim na konstrukcjach pochodzących z Chin. Trzonem tego są Chengdu JF-17 (produkowane na mocy umowy kooperacyjnej przez przemysł lokalny), a także niewielką partię Chengdu J-10CE (łącznie zamówiono 36 sztuk). Ich uzupełnieniem około 70 egzemplarzy Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon różnych odmian (Block 52+, Block 15MLU). Nadal potrzeby sprzętowe wymagają kontynuacji zakupów w celu zastąpienia pozostających w linii przestarzałych konstrukcji.

Ze względu na narastający regionalny wyścig zbrojeń (z Indiami) nie może zaskakiwać, że Pakistan jest zainteresowany zamówieniem maszyn 5. generacji. Szczegóły potencjalnej transakcji nie są obecnie znane. Wiadomo, że Pakistan jest jednym z kluczowych sojuszników Chin i od wielu lat jest wskazywany jako potencjalny klient.

Program wielozadaniowego samolotu FC-31 jest prowadzony od ponad piętnastu lat. Prototyp został oblatany w październiku 2012 roku, a dalszy rozwój (wersji lądowej) prowadzony jest jako oddolna inicjatywa producenta. Koncepcja była pokazywana i promowana na licznych salonach lotniczych. Jak podkreślali przedstawiciele chińskiej firmy, ważnym elementem rozwoju było zaangażowanie funduszy potencjalnych klientów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc