Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie wsparcie logistyczne dla pakistańskich F-16

Departament Stanu autoryzował sprzedaż pakietów usług wsparcia do pakistańskich F-16. Fot. USAF

7 września amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Pakistanu usług wsparcia logistycznego pozwalających na bezpieczną eksploatację floty wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon.


W upublicznionej informacji, która pojawia się w momencie autoryzacji oraz przesłania dokumentacji do Kongresu, wiadomo, że mowa o usługach obejmujących wsparcie obsługowe, w tym komponentów elektronicznych oraz jednostek napędowych, dostaw pakietów części zamiennych, modyfikacjach oprogramowania oraz agregatów. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 450 mln USD. W przypadku zatwierdzenia i podpisania umowy LOA głównym realizatorem zlecenia ma być korporacja Lockheed Martin, czyli producent samolotów.

Pakistan należy do wieloletnich użytkowników samolotów rodziny F-16 Fighting Falcon. Pierwsze samoloty tego typu dostarczono w 1983 roku, a ostatnie w 2014. Początkowo były to maszyny Block 15 (40 egzemplarzy), a w kolejnych latach miały dołączyć do nich Block 15OCU – niestety ze względu na ochłodzenie stosunków dyplomatycznych prace przy nich zostały wstrzymane, a wyprodukowane samoloty zakonserwowane. Po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, Stany Zjednoczone dostarczyły część z nich wraz z pakietami modernizacyjnymi MLU. Dodatkowo, w 2010 roku, Pakistan odebrał osiemnaście fabrycznie nowych F-16C/D Block 52+ Advanced. Przez lata były to maszyny o największym potencjale operacyjnym w strukturach pakistańskiego lotnictwa.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc