Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

O losie zakładów w Świdniku w Sejmie

9 września na stronach Sejmu pojawiła się interpelacja poselska Marty Wcisło w sprawie sytuacji w zakładach WSK PZL Świdnik, które odczuwają redukcje związane z globalnym kryzysem ekonomicznym. 

W przesłanej do Ministerstwa Obrony Narodowej interpelacji pani poseł zwraca uwagę na brak nowych zamówień kierowanych do (należących do koncernu Leonardo) zakładów - przede wszystkim planowaną wcześniej modernizację części wielozadaniowych śmigłowców W-3 Sokół do standardu W-3WA WPW (Wsparcia Pola Walki). Wydaje się, że oficjalna odpowiedź na powyższe zagadnienie może być pierwszym stanowiskiem MON odnośnie przyszłości programu. W maju 2020 roku koncern Leonardo sygnalizował - etap cyklu życia, schył­ko­wość i nie­moż­ność utrzy­ma­nia floty śmi­głow­ców Sokół w per­spek­ty­wie śred­nio- i dłu­go­ter­mi­no­wej przy ogra­ni­cze­niach wydaj­no­ści prze­my­sło­wej, wymaga nowego roz­wią­za­nia, aby utrzy­mać Polskę na czele tech­no­lo­gii wiro­pła­tów. 

Koncern Leonardo, m.in. w czasie zakończonego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, publicznie deklarował chęć stworzenia śmigłowca dla potrzeb programu Perkoz – konstrukcja ma stanowić rozwinięcie modelu AW139, a linia montażu ostatecznego miałaby zostać ulokowana właśnie w zakładach WSK PZL Świdnik. Obecne deklaracje Ministerstwa Obrony Narodowej wskazują, że Perkoz ma być następcą dla Mi-2 i (częściowo) Sokołów (w odmianach rozpoznawczej i dowodzenia). 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “O losie zakładów w Świdniku w Sejmie”

  1. Wcisło... Ludzie co jak co to niezna sie na niczym!!! Inwestycjie w sklepy spożywcze, hotel i jeszcze nos wkłada w Zakłady lotnicze... To ma interes ale od kogo innego aby pospłacać długi!!!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc