Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy rosyjski satelita wojskowy na orbicie [WIDEO]

Start rakiety nośnej Sojuz-2.1a z kosmodromu Plesieck 23 marca br. Fot. Ministerstwo Obrony FR

23 marca rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że z wojskowego kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1a, która wyniosła na orbitę satelitę wojskowego o oznaczeniu porządkowym Kosmos-2567. Był to zarazem pierwszy tegoroczny przypadek wyniesienia na orbitę wojskowego satelity z Plesiecka.

TASS cytuje oficjalny komunikat Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej: „O założonym czasie kosmiczny aparat został wystrzelony na docelową orbitę, a kontrolę nad nim przejęły naziemne systemy kierowania Wojsk Kosmicznych. Naziemne ośrodki kierowania i kontroli nawiązały telemetryczną łączność z satelitą i potwierdziły prawidłowe działanie jego systemów pokładowych.” Chodzi o naziemny ośrodek automatycznej kontroli satelitów, tzw. Główny Kosmiczny Ośrodek Prób im. Giermana Titowa. Rakieta nośna Sojuz-2.1a wystartowała w czwartek rano o 09:40 czasu moskiewskiego (07:40 polskiego). Jej ostatnim stopniem był blok przyspieszający Friegat, mieszczący satelitę.

Oficjalnie rosyjski resort obrony nie ujawnił, jaki typ obiektu kosmicznego wystrzelono w czwartek. Ministerialne komunikaty ograniczyły się do oczywistych stwierdzeń dotyczących rakiety nośnej – Sojuz-2.1a, rakieta nośna średniej kategorii (dwa stopnie napędowe z silnikami rakietowymi ODK RD-107A i RD-108A), wyprodukowana przez Rakietowo-Kosmiczny Ośrodek Progriess (RKC Progriess) z Samary itp. Najprawdopodobniej, choć to nadal niepotwierdzone informacje, na orbitę wyniesiono nowej generacji satelitę rozpoznania optoelektronicznego Bars-M/14F148, czwartego z kolei. Tego typu aparat Rosja pierwszy raz wystrzeliła w 2015 r. Bars-M także skonstruowano w RKC Progriess, natomiast wyposażenie zadaniowe w spółce LOMO (Leningradskoje optiko-miechaniczeskoje objedinienije).

W przypadku czwartkowego startu uwagę zawracało dość duże jego nagłośnienie w rosyjskich mediach, co zdarza się rzadko w przypadku wynoszenia na orbitę wojskowych satelitów z Plesiecka. Dwa poprzednie starty rakiet nośnych z tego kosmodromu z wojskowymi aparatami na pokładach odbyły się 30 listopada/1 grudnia ub.r. (Sojuz-2.1b, satelita rozpoznania radioelektronicznego Łotos-S1/14F145 systemu Liana o ozn. Kosmos-2565 i nieujawniony satelita o ozn. Kosmos-2566) i 28 listopada ub.r. (Sojuz-2.1b, satelita nawigacyjny typu GLONASS-M nr 761 i oznaczeniu Kosmos-2564).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc