Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co nowego w przetargach na śmigłowce dla Wojska Polskiego

15 stycznia Rzecznik Prasowy Inspektoratu Uzbrojenia poinformował Redakcję o obecnym stanie programów zakupów śmigłowców na potrzeby Wojska Polskiego, które są prowadzone od zeszłego roku.

Przypomnijmy, Inspektorat Uzbrojenia prowadzi dwa postępowania, każde z nich zakłada zakup do ośmiu śmigłowców w dwóch wersjach – bojowego poszukiwania i ratownictwa CSAR oraz zwalczania okrętów podwodnych zdolnych do prowadzenia operacji CSAR. W przypadku pierwszego z nich, Inspektorat Uzbrojenia prowadzone są analizy złożonych przez wykonawców wniosków do postępowania. Po ich, ewentualnym, zaakceptowaniu mogą zostać wprowadzone zmiany do bezpośrednich zaproszeń do składania ofert ostatecznych. W walce o kontrakt na osiem maszyn znajduje się trzech oferentów.

W przypadku drugiego projektu, śmigłowców ZOP zdolnych do prowadzenia akcji CSAR, Inspektorat Uzbrojenia prowadzi obecnie prace mające na celu weryfikację możliwości dostosowania wymagań Sił Zbrojnych do technicznych możliwości wykonawców, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Inspektoratu Uzbrojenia. W powyższym programie zakłada się zakup do ośmiu maszyn, a zainteresowanie wyrażają dwaj producenci śmigłowców.

W kwestii terminów składania zaproszeń do składania ofert ostatecznych, Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że pierwszeństwo do takiej informacji mają wykonawcy biorący udział w postępowaniach zakupowych.

W programie CSAR, którego celem jest zakup nowych wiropłatów dla 7. Eskadry Działań Specjalnych, zainteresowanie dostawą śmigłowców wyrażają WSK PZL Świdnik S.A. (AW101), PZL Sp. z o.o. wraz z Sikorsky Aircraft Corp. (S-70i Black Hawk International) oraz Airbus Helicopters SAS wraz z Heli Invest Sp. Z o.o Services Sp. K.A. (H225M). W programie ZOP/CSAR, którego celem jest zakup śmigłowców dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w celu zastąpienia wyeksploatowanych Mi-14PŁ i Mi-14PŁ/R, zainteresowanie wyrażają WSK PZL Świdnik S.A. (AW101) oraz Airbus Helicopters SAS wraz z Heli Invest Sp. z o.o. Services Sp. K.A. (H225M).

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc