Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe kamery termowizyjne do bwp Marder

Bundeswehr

Federalne Ministerstwo Obrony poinformowało, że 7 października komisja budżetowa Bundestagu, jednej z dwóch izb niemieckiego parlamentu, wydała zgodę na dokonanie przez Bundeswehrę zakupu 244 celowników z kamerą termowizyjną do bojowych wozów piechoty Marder.

Transakcja miałaby kosztować 27 mln EUR i obejmować również integrację celowników z bwp, a także dostawę akcesoriów i części zamiennych. Zakup wymuszony jest wyczerpywaniem się zapasów części zamiennych do obecnie używanego celownika i niedostępnością nowych urządzeń z powodu zakończenia ich produkcji.

W informacji prasowej nie podano tego wprost, ale zamówienie dotyczy kamer ATTICA, (Advanced Two- dimensional Thermal Imager with CMOS-Array), zapewne odmiany GM, produkcji firmy Hensoldt. GM to odmiana kamery ATTICA, wykorzystywanej m.in. do modernizacji optoelektronicznych przyrządów obserwacyjno-celowniczych czołgów rodziny Leopard 2, specjalnie dostosowana do integracji z Marderem.

SPz Marder wszedł do służby w 1971 r. Na przestrzeni lat był wielokrotnie modernizowany (wersje A1-A5), od kilku lat przechodzi kolejną, co jest związane z opóźnieniami w dostawach nowych SPz Puma. Co prawda Puma weszła formalnie do służby w 2015 r., ale z powodu tzw. chorób wieku dziecięcego osiągnięcie pełnej gotowości bojowej przez jednostki wyposażone w ten wóz bojowy oddala się w czasie. Wymusza to prowadzenie dalszych prac modernizacyjnych przy niemal pięćdziesięcioletnim Marderze, który być może zostanie wystawiony przez Bundeswehrę do tzw. szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force, w wolnym tłumaczeniu Połączone Siły Bardzo Szybkiego Reagowania), w której Niemcy mają objąć funkcję lidera w 2023 r.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc