12 lutego grupa przemysłowa Rheinmetall AG zainaugurowała budowę nowej fabryki amunicji w Unterlüß na Pustaci Lüneburskiej w Dolnej Saksonii.
W uroczystości rozpoczęcia budowy zakładu wzięli udział: kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Olaf Scholz, pemier Królestwa Danii Mette Frederiksen, minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Boris Pistorius i prezes Rheinmetall AG Armin Papperger. Wspólnie symbolicznie wmurowali oni kamień węgielny pod budowę Zakładu Dolnosaksońskiego (Werk Niedersachsen). Poza nimi na uroczystości byli obecni liczni przedstawiciele świata polityki, administracji, sił zbrojnych i przemysłu. W przyszłości zakład ma produkować ok. 200 000 pocisków artyleryjskich i do 1900 t materiałów kruszących (RDX), a także, opcjonalnie, inne elementy amunicji. W fabryce produkowane będą również silniki rakietowe i głowice bojowe w ramach planowanego niemieckiego programu artyleryjskich systemów rakietowych. Inwestycja warta jest ok. 300 mln EUR (koszty ponosi Rheinmetall AG) i przyczyni się do utworzenia ok. 500 nowych miejsc pracy. Nowy zakład pozwoli właścicielowi na zaspokojenie potrzeb Bundeswehry niezależnie od poddostawców zagranicznych, jak również zabezpieczyć produkcję na rynki trzecie (w tym niezależnie od zgód eksportowych innych partnerów). Nowa fabryka oznacza ustanowienie w pełni niezależnych zdolności produkcyjnych w Niemczech za sprawą ulokowania niemal kompletnego łańcucha produkcyjnego w Unterlüß. Zakład od samego początku będzie dostosowany do dalszej rozbudowy. Początkowo ‒ w zaledwie 12 miesięcy od rozpoczęcia budowy ‒ fabryka będzie zdolna do dostarczania 50 000 155 mm pocisków rocznie przy początkowym 50% udziale lokalnego przemysłu w ich produkcji. W drugim roku udział ten wzrośnie do 80%, w trzecim zaś do 100%. Podobnie rosnąć będzie produkcja: w drugim roku do 100 000 pocisków, z czasem wzrośnie do 200 000 szt. roczne. Zapotrzebowanie Bundeswehry na amunicję artyleryjską tworzy rynek wart w perspektywie ok. 40 mld EUR.
Armin Papperger powiedział, że niemiecki zakład produkcyjny, wyznaczający nowe standardy i zapewniający dostawy dla Bundeswehry, powstaje w celu zabezpieczenia strategicznej suwerenności Niemiec w obszarze produkcji amunicji. Podkreślił, że „Wraz z Zakładem Dolnosaksońskim w tradycyjnej lokalizacji w Unterlüß powstaje kolejne europejskie centrum produkcji artyleryjskiej”, dodając, że Rheinmetall inwestuje z powodu „odpowiedzialności za proces dostaw i chęci wykorzystania swoich technologii w celu wniesienia znaczącego wkładu w zdolności obronne Niemiec i partnerów z NATO.”
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu