Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP [WIDEO]

Fot. MON

24 lipca w siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE) szef MON wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w mieście bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej dla Sił Zbrojnych RP.

„Obecność wojska jest gwarancją bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w każdej części naszego kraju. Stąd też nasze wysiłki, razem z dowódcami, żeby rozwijać Wojska Obrony Terytorialnej. Dziś mogę powiedzieć, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 37 tysięcy żołnierzy. W województwie dolnośląskim są już 3 bataliony. Właśnie rozpoczynamy formowanie 4 batalionu, tu w Legnicy. We współpracy z władzami lokalnymi oraz przedstawicielami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ten proces wyraźnie przyśpieszył - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Legnicy.

„Chciałbym podkreślić dobrą współpracę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Uzyskujemy korzyści. Podstawowa korzyść to bezpieczeństwo, ale żeby to bezpieczeństwo miało miejsce, potrzebna jest inwestycja. Inwestycja w koszary. Infrastruktura rozbudowuje się w Polsce. Szukamy takich rozwiązań, które pozwolą nam przyspieszyć proces budowy koszar. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w Limanowej, gdzie współpracujemy z samorządem miasta i Polskim Funduszem Rozwoju. Podobne rozwiązanie stosujemy tu w Legnicy. Chodzi o to, żeby w jak najkrótszym czasie uzyskać efekt. Strefa dysponuje nieruchomością, możliwościami budowy koszar. Następnie Wojsko Polskie na przestrzeni kilku lat spłaci tę inwestycję. To jest mechanizm bardzo rozsądny, to jest rzeczywiste przyśpieszenie naszych wspólnych działań” - zaznaczył po podpisaniu listu intencyjnego minister M. Błaszczak.

W Legnicy powstaną obiekty wojskowe dla 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pomysł utworzenia struktur Brygady w Legnicy powstał na początku 2022 roku ze względu na potrzeby taktyczno – operacyjne, lokalizację miasta na mapie województwa oraz dużą liczbę żołnierzy będących mieszkańcami powiatu legnickiego.

Sformowanie struktur 16 DBOT w Legnicy pozwoli na zmniejszenie odległości do wysuniętych najdalej na południe rejonów województwa dolnośląskiego, co wpłynie na sprawność reagowania oraz umożliwi rozszerzenie zakresu szkolenia żołnierzy o dodatkowe obiekty.

W trakcie wizyty w Legnicy szef MON podziękował żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej za ich służbę oraz zachęcał do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego.

„Chciałem podziękować obecnym tu żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej za to, że zdecydowaliście się państwo wstąpić do WOTu. Chciałbym zachęcić, żeby wszyscy ci, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić, żeby wstępowali w szeregi Wojska Polskiego. Cel, który sobie stawiamy - 300 tysięcy żołnierzy, jest jak najbardziej realny” - powiedział.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc