Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Norwegowie niezadowoleni z NH90

29 października Straż Wybrzeża Norwegii oraz prasa lokalna opublikowały artykuły dotyczące problemów związanych z wielozadaniowymi śmigłowcami NH90, a także rozpoczęciem poszukiwań rozwiązań alternatywnych.

W 2001 roku władze Norwegii zdecydowały się o zakupie czternastu NH90NFH z przeznaczeniem dla Marynarki Wojennej (sześć) oraz Straży Wybrzeża (osiem). Według kontraktu ostatni z nich miał trafić do służby pod koniec 2006 roku, jednak dotychczas producent dostarczył siedem. Spośród nich sześć należących do Marynarki Wojennej ma trafić wkrótce do Włoch w celu modernizacji i doprowadzenia do standardu w pełni odpowiadającego potrzebom floty. Siódmy służy w Straży Wybrzeża – według dotychczasowych obliczeń wylatuje 40% planowanego nalotu, a pozostałe maszyny nie osiągnęły gotowości do odbioru. Dodatkowo nie zakończono jeszcze procesu certyfikacji umożliwiającego współpracę śmigłowców z jednostkami pływającymi.

Aby ratować sytuację, a także możliwości ratownicze i zobowiązania sojusznicze, rząd w Oslo powołał grupę roboczą w celu prezentacji możliwości wyjścia z impasu. Wyniki mają zostać przedstawione po nowym roku, wśród alternatyw rozważa się anulowanie kontraktu z winy producenta i interwencyjny zakup śmigłowców z półki, leasing maszyn cywilnych, czy też narzucenie producentowi kosztów dodatkowych związanych z utrzymaniem i wdrożeniem NH90NFH.

Wśród głównych problemów, które dotyczą norweskiego kontraktu, wymienia się dostosowanie maszyn do specyficznych wymagań strony norweskiej. To właśnie one są jednym z głównych powodów generowania gigantycznych opóźnień. Przypomnijmy, kilka lat temu Szwecja, zmagająca się z opóźnieniami dostaw NH90TTH, zdecydowała się na interwencyjny zakup amerykańskich Sikorsky UH-60M Black Hawk.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Norwegii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc