Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niecodzienne amerykańskie wsparcie dla Ukrainy

Fot. US Navy

9 kwietnia wydział prasowy U.S. Central Command poinformował, że 4 kwietnia amerykańskie władze federalne zatwierdziły przekazanie Ukrainie nowego pakietu sprzętu wojskowego. W całości jest to uzbrojenie, które zostało przechwycone na wodach międzynarodowych i transportowane z Iranu do Jemenu.

Jak wskazuje komunikat amerykańskiego dowództwa, pakiet obejmuje ponad 5000 karabinków rodziny AK-47, broń maszynową, karabiny wyborowe, wyrzutnie RPG-7 wraz z amunicją, a także ponad 500 tys. sztuk amunicji strzeleckiej kalibru 7,62x39 mm. Całość została przechwycona przez amerykańskie siły morskie w czasie czterech operacji kontrolnych, które miały miejsce pomiędzy majem 2021 roku i lutym 2023. W całości pochodziły z Iranu, a formalnie zostały przejęte przez amerykańskie władze federalne na mocy wyroku sądowego, który zatwierdził przepadek przechwyconego mienia na rzecz Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z dowodami, broń (łamiąc rezolucję ONZ) miała trafić z Iranu na tereny opanowane przez rebeliantów Huti w zachodniej części Jemenu. Tego typu przemyt jest regularny od wielu lat - dzięki działaniom Huti, Iran może skutecznie destabilizować sytuację na obszarze Półwyspu Arabskiego.

Obecnie, ze względu na brak decyzji amerykańskiej Izby Reprezentantów w sprawie zatwierdzenia pakietu pomocy wojskowej o wartości 60 mld USD, administracja prezydenta Bidena musi znacznie ograniczyć wsparcie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc