Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nawet 513 LWCLU dla Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa

Wielka Brytania kupi do 513 lekkich zestawów celowania i naprowadzania LWCLU do ppk FGM-148 Javelin. Pozwoli to uzupełnić ubytki broni wysłanej w ramach pomocy wojskowej Ukrainie. Fot. Raytheon.

1 sierpnia Departament Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki zatwierdził zgodę na sprzedaż Siłom Zbrojnym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zespołów celowniczo-startowych LWCLU do przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.


Lekkie zespoły celowania i naprowadzania LWCLU (Lightweight Command Launch Unit) mogłyby trafić w ręce brytyjskich żołnierzy w liczbie nawet 513 egzemplarzy ‒ o zgodę na sprzedaż tylu sztuk wnioskuje Londyn. Ich koszt szacowany przez Departament Stanu to 300 mln USD, przy czym transakcja miałaby obejmować również dostawę różnego typu urządzeń szkolnych, wsparcie cyklu życia produktu i inne produkty oraz usługi. Według Departamentu Stanu, „ta potencjalna sprzedaż wesprze realizację celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika należącego do NATO, który jest istotną siłą działającą na rzecz stabilności politycznej i wzrostu gospodarczego w Europie”.

Umowa ta, gdy zostanie zawarta i zrealizowana, pozwoli na uzupełnienie luk powstałych w brytyjskiej obronie przeciwpancernej wskutek dostaw dla Sił Zbrojnych Ukrainy, które objęły także FGM-148 Javelin z CLU starszej generacji. Wielka Brytania jest jednym z pierwszych i największych dostawców uzbrojenia dla Ukrainy, przez co jej siły zbrojne - zwłaszcza British Army - szczególnie mocno odczuły skutki przekazywania własnych zapasów, które teraz trzeba pilnie uzupełnić.

LWCLU jest następcą starszego zestawu przyrządów celowniczo-naprowadzających CLU Block I. Jest od poprzednika o 70% mniejszy, o 40% lżejszy, a przy tym jego bateria odznacza się o 50% dłuższą żywotnością. Co ciekawe, urządzenie to może być wykorzystywane także do wystrzeliwania pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger, co niedawno zostało zademonstrowane w praktyce.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc