Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Najpierw Mardery, potem BMP-1A1 Ost dla Ukrainy ‒ stanowisko Aten

Grecja może przekazać Ukrainie około setki eks-wschodnioniemieckich BMP-1A1 Ost, lecz nie wcześniej, niż przed otrzymaniem od Niemiec Marderów. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Greckiej.

6 czerwca grecki rząd poinformował o swoim stanowisku wobec udziału Grecji w NATO-wskim programie pomocy wojskowej dla Ukrainy i niemieckim „pierścieniu wymiany”.

Grecja zadeklarowała przekazanie Ukrainie około setki bojowych wozów piechoty BMP-1A1 Ost, pochodzących z nadwyżek wojsk lądowych, a pozyskanych w latach 90. od Bundeswehry (która odziedziczyła je z kolei po Narodowej Armii Ludowej Niemieckiej Republiki Demokratycznej po zjednoczeniu NRD i RFN). Ateny stawiają jednak warunek ‒ obiecane przez niemieckiego kanclerza Olafa Scholza bojowe wozy piechoty SPz Marder  z nadwyżek Bundeswehry bądź zapasów niemieckiego przemysłu obronnego muszą zostać przekazane wcześniej, niż Grecja dostarczy swoje wozy bojowe Ukrainie. Oficjalnie Ateny motywują swoje stanowisko konfliktem ze wschodnim sąsiadem, Turcją. Mimo, że obydwa państwa od dekad są członkami NATO, stosunki między nimi są dalekie od przyjaznych, m.in. Ateny oskarżają Ankarę o bezprawne zajmowanie wysepek położonych na Morzu Egejskim i inne formy naruszania integralności terytorialnej Republiki Greckiej.

Nie można też wykluczyć, że Grecja nie do końca ufa w deklaracje Scholza. Przypomnijmy bowiem, że Słowenia za przekazane czołgi M-84 otrzymać ma nie inne czołgi (np. Leopard 2A4 ‒ takie wozy dostaną Czechy w ramach tego samego mechanizmu), ale transportery kołowe Tpz Fuchs 6×6 o znacznie mniejszej wartości bojowej. Nie zostaną one również dostarczone „natychmiast”, lecz, wg niemieckich komentatorów, za kilka miesięcy. Możliwe, że Grecja również obawia się opóźnień lub nawet prób zamiany oczekiwanych przez siebie Marderów na inne, mniej wartościowe uzbrojenie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Najpierw Mardery, potem BMP-1A1 Ost dla Ukrainy ‒ stanowisko Aten”

  1. Nie w ramach tego mechanizmu, tylko dlatego że zamówili nowe Leopardy dostają czołgi do szkolenia podobnie jak Węgry, a co zrobili ze swoimi T-72 to Niemców nie obchodzi istotne że mają zamówienie z Czech dla przemysłu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc