29 czerwca 2017 roku wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Ośrodek
Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM) uzyskał z rąk kierownictwa Centrali Polskiego Rejestru Statków (PRS) prestiżowe „Świadectwo Uznania”, wskazujące na wysoką jakość świadczonych usług laboratoryjnych. Potwierdza ono kompetencje laboratoriów badawczych Ośrodka w zakresie możliwości przeprowadzenia większości prób środowiskowych wyposażenia statków. Wspomniane świadectwo jest kolejnym dowodem istotnej roli, jaką odgrywa CTM w procesie oceny zgodności wyrobów nie tylko na rzecz szeroko pojętej obronności i bezpieczeństwa, ale również na potrzeby badań komercyjnych i dla armatorów cywilnych.
Prowadzone od lat, w oparciu o nowoczesną bazę laboratoryjną Ośrodka, badania urządzeń, obiektów oraz systemów obejmują przede wszystkim obszary kompatybilności elektromagnetycznej, oddziaływania czynników środowiskowych (mechanicznych i klimatycznych), rozkładu potencjału elektrochemicznego konstrukcji metalowych w środowisku elektrolitycznym, bezpieczeństwa użytkowania wyrobu, pomiarów pola magnetycznego od mechanizmów i urządzeń technicznych oraz BHP. CTM, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich partnerów i klientów, zdecydowało się rozszerzy
ofertę usługową swoich laboratoriów o możliwość przeprowadzania kolejnych badań i prób według wymagań i metod uznawanych przez Polski Rejestr Statków, w szczególności w oparciu o Publikację nr 11/P. Uzyskując „Świadectwo uznania”, Ośrodek potwierdził kompetencje polegające na możliwości przeprowadzania badań wyposażenia stanowiącego elementy techniki morskiej na zgodność z wymaganiami PRS. Wciąż rozwijane, unikatowe i wyspecjalizowane zaplecze techniczne, w połączeniu z kompetencjami oraz posiadanymi certyfikatami umożliwia zaproponowanie klientom kompleksowej usługi badawczej.
„Nowe kompetencje wraz z posiadanym w tej dziedzinie ponaddwudziestoletnim doświadczeniem
i nowoczesną bazą laboratoryjną Ośrodka tworzą podatny grunt pod zintensyfikowany wzrost badań laboratoryjnych, które staną się jeszcze bardziej kompleksowe. Potencjał naszych laboratoriów jest często wykorzystywany do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych realizowanych w ramach programów krajowych, NATO czy Europejskiej Agencji Obrony (EDA)”- stwierdził dr inż. Andrzej Kilian, Prezes Zarządu OBR CTM S.A.
„Uzyskane świadectwo jest dodatkowym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność laboratoriów CTM na rynku cywilnym, w szczególności w zakresie badań urządzeń techniki morskiej”- dodała Joanna Sztiller, Wiceprezes Zarządu OBR CTM S.A.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu