Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Multiorbitalna komunikacja satelitarna dla sił powietrznych

Artystyczna wizualizacja satelity GovSat-1 na orbicie geostacjonarnej. Źródło: SES

W drugiej połowie grudnia br. trzy koncerny pochwaliły się przeprowadzeniem zwieńczonej sukcesem demonstracji możliwości zaawansowanej łączności satelitarnej dla zastosowań militarnych. Chodzi o wykorzystanie różnych sieci, zaś przede wszystkim różnych satelitów z grup poruszających się po kompletnie odmiennych orbitach. Udana próba była wspólnym przedsięwzięciem firm SES, Honeywell oraz Hughes.

Cała operacja była możliwa dzięki wykorzystaniu potężnego segmentu kosmicznego przedsiębiorstwa SES. Ten luksemburski operator dysponuje bowiem w przestrzeni kosmicznej łącznie ponad 70-cioma satelitami rozmieszczonymi częściowo na orbicie geostacjonarnej (GEO), a częściowo na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO). Spośród urządzeń orbitujących na GEO w trakcie prób posłużono się m.in. rządowym satelitą GovSat-1, zaparkowanym na pozycji 21,5° E, który zapewnia bezpieczną łączność w paśmie Ka.

Doświadczenie pokazało, że w razie potrzeby możliwe jest zorganizowanie dynamicznej komunikacji opartej o przechodzenie pomiędzy łączami obsługiwanymi przez satelity na GEO oraz tymi obsługiwanymi przez urządzenia krążące na MEO. Przejście pomiędzy tymi dwoma typami połączeń zajmuje poniżej 30 sekund.

Podczas demonstracji inżynierowie prowadzący próby korzystali z szerokopasmowego terminala satelitarnego JetWave MCX od firmy Honeywell. Sprzęt ten pracuje w paśmie Ka. Dedykowany jest do montażu na pokładach wojskowych i rządowych statków powietrznych, przeznaczonych np. do nadzorowania wyznaczonego terytorium lub realizacji misji humanitarnych. Wspomniany terminal JetWave MCX działał w oparciu o pracę modemu z serii HM, wyprodukowanego przez przedsiębiorstwo Hughes Network Systems LLC.

Obecne na średniej orbicie okołoziemskiej satelity telekomunikacyjne SES należą do konstelacji O3b MEO. W ramach opisywanej demonstracji wykazano, że te właśnie urządzenia zdolne są zagwarantować niskie opóźnienia oraz pełną dwukierunkową łączność z szybkością transmisji przekraczającą 40 megabitów na sekundę.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Steven Williams wiceprezes Defense Americas w Honeywell Aerospace, fakt, iż terminal JetWave MCX dobrze współpracuje z wieloma sieciami sprawia, „że ​​klient może wybrać najlepszą sieć dla misji i regionu geograficznego”. Testy proponowanego rozwiązania komunikacyjnego z udziałem statków powietrznych pokazały, że jest ono w stanie zagwarantować pewność działania sieci na poziomie wystarczającym by dla odbiorców wojskowych realizować zadania związane z komunikacją awaryjną typu PACE (ang. Primary, Alternate, Contingency and Emergency).

W 2022 r. gotowość operacyjną osiągnie budowana na średniej orbicie okołoziemskiej nowa konstelacja satelitów telekomunikacyjnych O3b mPOWER. Zgodnie z zapewnieniami operatora SES ten nowy system będzie mógł przesyłać dziesiątki megabitów czy nawet gigabity danych na sekundę dla realizacji potrzeb użytkowników rządowych w skali całego globu.

Satelity na orbicie geostacjonarnej znajdują się w odległości 35.786 km od powierzchni planety. Natomiast satelity konstelacji O3b MEO krążą na średniej orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 8 tys. km. Na podobnej wysokości na MEO będą działać urządzenia O3b mPOWER.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc