Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Leonardo promuje M-346FA

Model samolotu M-346FA prezentowany w Kielcach. Fot. Łukasz Pacholski

Tegoroczny XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to miejsce, gdzie koncern Leonardo kontynuuje program promocji odrzutowych samolotów bojowych M-346FA. Ma to związek z realizacją pierwszego zamówienia eksportowego oraz potrzebami Wojska Polskiego.


M-346FA (FA - Fighter Attack) jest promowany na rynkach od 2017 roku. Dotychczas producent rozpoczął dostawy do pierwszego (nieujawnionego) klienta eksportowego. Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych miesięcy zostaną ujawnieni kolejni odbiorcy. Według globalnych analiz, w ciągu najbliższych lat na świecie (pomijając Federacją Rosyjską i Chińską Republikę Ludową) może pojawić się zapotrzebowanie na około 1000 maszyn tej klasy. Przedstawiciele Leonardo liczą na zdobycie części tego intratnego „tortu”.

Bojowa wersja samolotu M-346 Master charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji i możliwością realizacji szerokiego spektrum zadań bojowych. Wśród nich można wymienić air policing, wsparcie pola walki, zwalczanie celów nawodnych oraz operacje patrolowo-rozpoznawcze. W opinii przedstawicieli producenta M-346FA mógłby być ważnym uzupełnieniem potencjału Sił Powietrznych, które nie mogą pozostać z pięcioma eskadrami wielozadaniowych samolotów bojowych. Co ważne, eksploatacja M-346 Master (Bielik) w Polsce oznacza, że koszty związane z budową infrastruktury i szkolenia personelu mogłyby być niższe niż ich powstanie od podstaw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc