Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Modernizacja greckich Leopardów 2A4 i nowe Lynxy dla greckich wojsk lądowych potwierdzone

Grecja kontynuuje modernizację swoich wojsk lądowych w oparciu o planowane dostawy broni z Niemiec, w tym nowoczesnych bwp Lynx KF41. Fot. Savvas D. Vlassis/doureios.com.

7 lutego Departament Obrony Narodowej Republiki Greckiej poinformował w odpowiedzi na zapytanie grupy lokalnych posłów o planach dotyczących modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Greckiej (Ellinikós Stratós).

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Republiki Greckiej pozytywnie zaopiniował modernizację 123 czołgów Leopard 2A4, spośród 183 zakupionych. Już w ubiegłym roku greckie media sugerowały istnienie planów modernizacji wszystkich wozów do standardu Leopard 2A7 lub A7A1 (Kolejny krok ku Lynxom i zmodernizowanym Leopardom dla Grecji już niebawem?/ZBiAM.pl), jak również modernizację części Leopardów 1A5 do nowego standardu. Być może z przyczyn finansowych ograniczono te plany. Z kolei zapowiadane plany dostawy bojowych wozów piechoty Lynx KF41, testowanych niedawno w Grecji (Testy Lynxa KF41 w Grecji/ZBiAM.pl), nie uległy zmianie. Zatwierdzony plan przewiduje zakup 205 takich pojazdów, co pozwoli na przezbrojenie prawdopodobnie pięciu batalionów zmechanizowanych. Na razie brak szczegółów dotyczących specyfikacji greckiej odmiany tego bwp.

Ponadto władze w Atenach realizują programy mające na celu bardziej doraźne wzmocnienie wojsk lądowych. Wśród nich jest pozyskanie w ramach mechanizmu Ringtausch 40 bojowych wozów piechoty SPz Marder 1A3 z zasobów Bundeswehry (Pierwsze bwp Marder dotarły do Grecji/ZBiAM.pl) w zamian za przekazywane Siłom Zbrojnym Ukrainy BMP-1A1 Ost („odziedziczone” po Narodowej Armii Ludowej NRD), których 20 Grecy już przekazali Ukrainie, a kolejne oczekują na dostawę. Od porozumienia w sprawie ich dostawy, jakie podpisano 16 września ubiegłego roku, do publikacji wspomnianej odpowiedzi na zapytanie poselskie, dostarczono już 14 Marderów, a sześć kolejnych trafi do Grecji w ciągu najbliższych miesięcy. W drugiej połowie roku Grecja ma otrzymać 20 pozostałych. Można z tego wywnioskować, że Ateny nie zgodziły się z ideą opóźnienia dostaw Marderów w celu przyspieszenia ich dostawy dla Sił Zbrojnych Ukrainy ‒ o takiej koncepcji media donosiły kilka tygodni temu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc