Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Testy Lynxa KF41 w Grecji

Grecja może zostać drugim użytkownikiem bwp Lynx KF41 ‒ od kilku tygodni realizowany jest program testów i prezentacji niemieckiego pojazdu na jednym z greckich poligonów. Fot. Rheinmetall.

3 sierpnia niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG, producent bojowego wozu piechoty Lynx KF41, opublikował zdjęcia wykonane podczas testów tego pojazdu w Grecji. Greckie wojska lądowe są zainteresowane zakupem nowych gąsienicowych bojowych wozów piechoty.

Pierwsze informacje na temat testów Lynxa KF41 w Grecji, jeszcze bardzo oszczędne, pojawiły się kilka tygodni temu. Rząd Republiki Greckiej jest zainteresowany nabyciem 205 bwp Lynx KF41, co ma pozwolić na przezbrojenie pięciu batalionów zmechanizowanych. Pojazdy trafić miałyby, wg greckich mediów, do pododdziałów IV Korpusu Armijnego, najsilniejszego związku taktycznego Ellinikós Stratós, które stacjonuje na granicy grecko-tureckiej. O przebiegu testów wiadomo niewiele, prócz tego, że są realizowane w ośrodku szkolenia broni pancernej w Avlona. Producent pojazdów zadeklarował, że na wzór innych projektów eksportowych, także w przypadku Grecji lokalne władze mogą liczyć na nawiązanie strategicznego partnerstwa przemysłowego z Rheinmetall AG, włącznie z zaangażowaniem lokalnych poddostawców w łańcuch dostaw itd.

Nowe bwp miałyby zastąpić starsze pojazdy takie, jak eksniemieckie BMP-1A1 Ost i greckie pojazdy rodziny Leonidas. Te pierwsze zresztą miałyby trafić na Ukrainę w ramach greckiej pomocy wojskowej, ale tylko wówczas, gdy Niemcy, zgodnie z zapowiedzią kanclerza Olafa Scholza, przekażą Atenom bojowe wozy piechoty Marder w ramach mechanizmu Ringtausch. Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Republiki Greckiej planują zresztą znacznie szerzej zakrojony program modernizacji, która zostanie przeprowadzona we współpracy z przemysłem niemieckim. W grę wchodzi również modernizacja czołgów Leopard 2A4 i Leopard 1A5.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc