Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mniej dodatkowych Pum dla Bundeswehry?

Bundeswehra zamówi prawdopodobnie tylko 50 dodatkowych bojowych wozów piechoty Puma. Fot. Bundeswehr/Philipp Neumann.

15 marca prezes i dyrektor generalny grupy przemysłowej Rheinmetall AG Armin Papperger poinformował w wywiadzie dla internetowego wydania gazety „Neue Zürcher Zeitung” o nowościach dotyczących negocjacji w sprawie zakupu kolejnej partii bojowych wozów piechoty SPz Puma przez Bundeswehrę.

Druga partia Puma ma liczyć wg najnowszych doniesień zaledwie 50 pojazdów. Co prawda pozwoli to na zwiększenie łącznej skali produkcji do tej, która była pierwotnie planowana (zamówionych zostanie łącznie 400 pojazdów, planowano zaś zakup 405 wozów), ale Pum będzie znacznie mniej, niż zapowiadano w ubiegłym roku. W maju 2022 r. gen. broni Alfons Mais, inspektor Wojsk Lądowych Federalnych Sił Zbrojnych, informował o planach zakupienia 229 nowych bojowych wozów piechoty w celu zastąpienia przestarzałych SPz Marder (Kolejne Pumy (lub Pumy i Boxery?) dla Bundeswehry/ZBiAM.pl). Rozważany był też wariant „budżetowy”, w ramach którego następcami Marderów miałaby być już tylko setka Pum i 129 kołowych GTK Boxer w konfiguracji kołowego bojowego wozu piechoty. W lipcu ubiegłego roku Armin Papperger informował o zamiarze zakupienia 111 Pum dla Bundeswehry (Kolejne Pumy dla Bundeswehry?/ZBiAM.pl), przy czym szef Rheinmetall AG potwierdził równocześnie, że pozostałe Mardery zostaną zastąpione kołowymi Boxerami.

Umowa na dostawę drugiej partii SPz Puma mogłaby zostać podpisana w III kwartale bieżącego roku. Zamówienie zaledwie 50 Pum oznaczać będzie dla Bundeswehry pewien dylemat, dotyczący albo konieczność dalszego utrzymania starych Marderów w linii, albo zastąpienia ich pojazdami kołowymi. Prawdopodobnie w grę wchodzi to ostatnie rozwiązanie, bowiem niedawno pojawiła się pogłoska o możliwym dużym zamówieniu na Boxery dla Bundeswehry, z tym, że miałyby to być pojazdy wyprodukowane w Australii i w wersji „zbliżonej do australijskiej” (Australijskie Boxery CRV dla Bundeswehry?/ZBiAM.pl). Przypomnijmy, że australijski Boxer CRV to właściwie kołowy bojowy wóz rozpoznawczy (następca spełniającego podobną funkcję ASLAV), więc jego dostosowanie do roli środka transportu i walki drużyny piechoty nie powinno być szczególnie skomplikowane.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc