Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mjolner rozpoczął próby ogniowe

1 maja BAE Systems Hägglunds poinformował o rozpoczęciu prób ogniowych samobieżnego moździerza automatycznego Mjolner, którego rozwój został zlecony przez szwedzki urząd zamówień wojskowych FMV w 2016 roku.

System wieżowy, obejmujący dwa moździerze kalibru 120 mm, został umieszczony na podwoziu gąsienicowego wozu CV90 i nosi wojskowe oznaczenie GRKPBV90. Pozytywne próby mają otworzyć drogę do rozpoczęcia dostaw seryjnych systemów – plany zakładają, że pierwsze moździerze trafią do pododdziałów szwedzkich sił zbrojnych w bieżącym roku. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca 2020 roku.

Umowa na opracowanie systemu wieżowego Mjolner ma wartość 68 mln dolarów. Na jej mowy Szwedzi zakupią 40 sztuk, każdy batalion zmechanizowany wyposażony w bojowe wozy piechoty CV90 otrzyma osiem moździerzy. Wraz z nimi do jednostek trafią także wozy amunicyjne zbudowane na bazie gąsienicowych transporterów Bv206.

Mjolner ma charakteryzować się maksymalną szybkostrzelnością na poziomie 16 pocisków na minutę, a stałą szybkostrzelnością na poziomie 10 pocisków na minutę. Załoga każdego wozu składa się z czterech żołnierzy – kierowcy, dowódcy oraz dwóch ładowniczych. Co ciekawe lufy moździerzy pochodzą ze Słowacji.

(ŁP) Foto: BAE Systems Hägglunds
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc