Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ministerstwo Obrony odpowiada w sprawie okrętów klasy LCS

7 września Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedziało na pytania, które Redakcja przesłała do resortu w sprawie rozważań odnośnie możliwości przejęcia dla Marynarki Wojennej wielozadaniowych okrętów wojennych klasy LCS. 

Według odpowiedzi, kwestia pozyskania okrętów wielozadaniowych typu LCS dla Marynarki Wojennej RP nie była przedmiotem rozmów ze stroną amerykańską dot. porozumienia o wzmocnionej współpracy obronnej. Marynarka Wojenna prowadzi analizy uwzględniające potrzeby wynikające z Planu Modernizacji Technicznej SZ RP na lata 2021-2035 z uwzględnieniem roku 2020. Rozpatrywane są dostępne na rynku projekty spełniające wymagania MW. 

Powyższa odpowiedź nie oznacza, że rozmowy były bądź są prowadzone. Jednocześnie wpisują się w zawiłą odpowiedź wiceministra Wojciecha Skurkiewicza, którą w ostatnich dniach przesłał na interpelację poselską.  

Przypomnijmy, US Navy planuje wycofać ze służby pierwsze cztery okręty klasy LCS (po dwa typu Freedom oraz Independence), których stan techniczny budzi zastrzeżenia. Ze względu na młody wiek jednostki mogą zostać zaoferowane sojusznikom m.in. poprzez procedurę EDA. Wiadomo, że w przeszłości przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej kontaktowali się z korporacją Lockheed Martin w sprawie uzyskania informacji o jednostkach typu Freedom. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Ministerstwo Obrony odpowiada w sprawie okrętów klasy LCS”

  1. Marynarka Wojenna nie doczekała się inwestycji za AWS-U, nie poczuła troski za rządów lewicy, została zepchnięte za margines za czasów PO-PSL i konsekwentnie będzie uśmiercania za PIS-u. Jestem więcej, niż pewien, że przez najbliższe 3 lata nie doczeka się ona inwestycji nawet w pojedynczy okręt. Następcy obecnego rządu, ktokolwiek by to był, nawet jeśli nadal oni- powinni skończyć z tzw. Fazą analityczno-koncepcyjną i po prostu zamknąć ten rodzaj sił zbrojnych, bo wszyscy wiemy, że przeznaczenie całych 2% PKB przewidzianych na obronność nie pozwoli jakościowo dogonić pozostałych rodzajów sił zbrojnych. Poza tym nikt by temu nie przyklasnął. To trup wyhodowany przez wszystkie rządu od 1989.Przykre

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc