Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin dostarczył 700. pocisk przechwytujący systemu THAAD

Lockheed Martin poinformował o dostarczeniu użytkownikowi 700. seryjnego pocisku przechwytującego THAAD. Fot. MDA

10 października korporacja Lockheed Martin poinformowała o dostarczeniu 700. seryjnego pocisku przechwytującego przeznaczonego do systemu antyrakietowego THAAD.

Jak wskazuje producent, produkcja pocisków jest realizowana na potrzeby zarówno wojsk amerykańskich oraz klientów eksportowych, składających zamówienia poprzez procedurę FMS. Obecnie Lockheed Martin realizuje umowę z Arabią Saudyjską oraz Departamentem Obrony – tylko w bieżącym roku program THAAD uzyskał zamówienia na dostawę sprzętu niezbędnego do sformowania ósmej baterii w strukturach US Army, a także około 1,7 mld USD na produkcję pocisków przechwytujących dla dwóch wymienionych wcześniej klientów. Co ważne, pociski są także stale rozwijane – w sierpniu br. BAE Systems poinformował o uzyskaniu zamówienia na opracowanie i wyprodukowanie czujników podczerwieni nowej generacji, które mają być wykorzystane w głowicach samonaprowadzających.

W ciągu ostatnich lat system zrealizował szesnaście ćwiczebnych strzelań, które zakończyły się 100% sukcesem. Dodatkowo, w styczniu br. media odnotowały pierwsze bojowe użycie systemu – należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich THAAD został wykorzystany (17 stycznia) do przechwycenia pocisku balistycznego zagrażającemu instalacji naftowej w rejonie bazy lotniczej Al Dhafra. Cel został skutecznie zniszczony przez pocisk przechwytujący.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc