Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lista amerykańskiej broni dostarczonej Izraelowi

Agencja Bloomberg ujawniła rzekomą listę uzbrojenia przekazanego lub planowanego do przekazania Izraelowi w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej. Fot. US Army

15 listopada amerykańskie media opublikowały nieoficjalną listę broni i amunicji, jaką Waszyngton przekazał Jerozolimie po wybuchu wojny pomiędzy Hamasem a Izraelem.

Jako pierwsza dokument opublikowała agencja informacyjna Bloomberg. Stany Zjednoczone Ameryki miały wg niej przekazać lub rozważać przekazanie Izraelowi m.in.: ok. 2000 przeciwpancernych pocisków kierowanych rodziny AGM-114 Hellfire do  śmigłowców rodziny AH-64 Apache, 36 000 30 mm nabojów 30×113 mm do śmigłowcowych działek M230, 57 000 155 mm granatów artyleryjskich, 400 120 mm moździerzy, 75 pojazdów wielozadaniowych JLTV (nie podano odmiany), dwie baterie systemu obrony przeciwlotniczej Iron Dome z 312 pociskami Tamir (notabene jest to izraelski sprzęt wypożyczony Stanom Zjednoczonym do testów operacyjnych), a także 3500 noktowizorów PVS-14 i 1800 granatników przeciwbetonowych M141 BDM. Ponadto Izrael miał prosić o przekazanie uzbrojenia lotniczego „powietrze-ziemia”. Nie jest do końca jasne, co z powyższego wykazu (o ile jest prawdziwy, precyzyjny i aktualny, bowiem mamy do czynienia z informacją nieoficjalną) już trafiło do Izraela, a na co Jerozolima jeszcze musi poczekać.

Co ciekawe, koordynator Biura Bezpieczeństwa Narodowego ds. Komunikacji Strategicznej kadm. w st. spocz. John Kirby przekonywał kilka tygodni temu, że wprawdzie Stany Zjednoczone niemal każdego dnia przekazują transporty broni i amunicji do Izraela, ale władze amerykańskie stały na stanowisku, że dla własnego bezpieczeństwa celowe jest utrzymanie szczegółów w tajemnicy. Wydaje się, że jest to związane z polityką wewnętrzną Stanów Zjednoczonych, bowiem nie wszyscy politycy (w ślad za opinią publiczną) odnoszą się z jednakowym entuzjazmem do wspierania Izraela podczas działań w Strefie Gazy, będących odwetem za palestyńskie ataki terrorystyczne rozpoczęte na początku października.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc