Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kuwejt odebrał pierwsze dwa myśliwce Eurofighter

Kontrakt o wartości 8 miliardów euro na dostawę 28 samolotów, w tym 22 jedno- i 6 dwumiejscowych, został podpisany w kwietniu 2016 r Fot. Leonardo

Koncern Leonardo poinformował o oficjalnym przekazaniu lotnictwu wojskowemu Kuwejtu dwóch pierwszych wielozadaniowych samolotów bojowych EF2000. Uroczystość odbyła się 7 grudnia w Caselle koło Turynu we Włoszech.

Obie maszyny, noszące wcześniej włoskie numery wojskowe CSX55243 i CSX55244, zostały oblatane w październiku tego roku. Są to egzemplarze dwumiejscowe, co umożliwi rozpoczęcie szkolenia na typie kolejnych lokalnych pilotów przed dostawą następnych egzemplarzy. Pierwszych siedmiu kuwejckich pilotów ukończyło szkolenie na EF2000 włoskich Aeronautica Militare jeszcze w lipcu 2020 r.

Kontrakt o wartości 8 miliardów euro na dostawę 28 samolotów, w tym 22 jedno- i 6 dwumiejscowych, został podpisany w kwietniu 2016 r. Kuwejt jest ósmym nabywcą samolotów Eurofighter, trzecim z rejonu Zatoki Perskiej po Arabii Saudyjskiej (72 egzemplarze) i Omanie (12 sztuk); 24 maszyny zakupił również w 2017 r. Katar. W ramach konsorcjum Eurofighter za realizację umowy i budowę kuwejckich płatowców odpowiada firma Leonardo.

Kontrakt obejmuje również trzyletni pakiet szkoleniowy i logistyczny (z możliwością przedłużenia o kolejne pięć lat) oraz dostosowanie do nowych maszyn infrastruktury naziemnej bazy Ali al Salem. Pierwotnie początek dostaw planowano na rok 2020, a ich zakończenie na 2023 r.

Maszyny dla emiratu są jednymi z najlepiej wyposażonych Eurofighterów (reprezentują standard P3Eb), otrzymały m.in. jako pierwsze seryjne EF2000 radiolokator ze skanowaniem elektronicznym Captor E-Scan i optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celownicze Lockheed Martin Sniper. Pakiet uzbrojenia zawiera kierowane pociski rakietowe „powietrze-powietrze” MBDA Meteor, „powietrze-ziemia” MBDA Brimstone oraz taktyczne pociski samosterujące MBDA Storm Shadow. Konfiguracja kuwejckich maszyn była testowana od 2019 r. na prototypie EF2000 ISPA6.

Lotnictwo wojskowe Kuwejtu (al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya) jest stosunkowo niewielką formacją, jak na standardy Środkowego Wschodu. Głównym typem samolotu bojowego jest Boeing F/A-18 Hornet w wersjach C i D (dostarczono odpowiednio 32 i 8 egzemplarzy), używane przez dwie eskadry z bazy Ahmed al Jaber. Mają one zostać wkrótce zastąpione przez nowszy wariant F/A-18E/F Super Hornet, którego zamówiono 28 sztuk, w tym 6 dwumiejscowych, z opcją na kolejne dwanaście. Co ciekawe, wszystkie kuwejckie F/A-18E/F (w standardzie zbliżonym do najnowszego Block 3) zostały już zbudowane, ale na razie przekazano je formalnie US Navy i zmagazynowano w Stanach Zjednoczonych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc