Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kontrakt na symulatory dla pilotów Jastrzębi

Fot. L3 Harris

13 grudnia Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu kontraktu z Elbit Systems Ltd. w sprawie zamówienia taktycznego systemu symulatorowego symulacji lotów samolotów Lockheed Martin F-16C/D Block 52+.

Powyższa umowa została zawarta 8 grudnia i ma wartość 226,7 mln PLN z VAT. Oferta izraelskiego producenta została wybrana w ramach postępowania przetargowego, które zostało uruchomione w sierpniu 2020 roku. Ostatecznie Agencja Uzbrojenia wybierała spośród dwóch ofert, które wpłynęły do zamawiającego we wrześniu bieżącego roku. Co ważne, oferta zwycięskiej firmy mieściła się w zakładanym na 320 mln PLN brutto, budżecie. Dostawa ma zostać zrealizowana do 28 miesięcy od daty podpisania umowy, a okres gwarancji obejmuje 55 miesięcy. Według informacji, system ma składać się z czterech symulatorów z opcją na jedno dodatkowe urządzenie.

Obecnie w Siłach Powietrznych eksploatowane są symulatory F-16C/D Fighting Falcon Block 52+ dostarczone w ramach międzyrządowej umowy FMS programu Peace Sky. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, z połowy zeszłego roku, nie były dotychczas modyfikowane - są zużyte i pilnie potrzebowały usprawnień, aby mogły efektywnie służyć do dalszego procesu szkolenia i treningu pilotów przez 20 kolejnych lat. Może to oznaczać, że nowy przetarg może objąć dostawę nowych urządzeń, które zastąpią już używane (i których naprawa okazała się nieopłacalna). Drugą opcją, może być także chęć rozbudowy potencjału szkolenia naziemnego z wykorzystaniem nowoczesnych systemów szkolno-treningowych.

 

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc