Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny remont USS Mount Whitney w Chorwacji

29 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał kontrakt z chorwacką stocznią Viktor Lenac Shipyard w Rijece w sprawie przeprowadzenia remontu okrętu dowodzenia USS Mount Whitney. Prace mają kosztować 21 mln dolarów, a z wykorzystaniem opcji wartość może wzrosnąć do 32 mln dolarów. Okręt ma spędzić w stoczni 179 dni, a zakończenie remontu ma mieć miejsce w lipcu 2017 roku. W powyższym postępowaniu przetargowym chorwacka oferta pokonała cztery inne stocznie, które złożyły oferty – Departament Obrony nie podaje kto to był.

USS Mount Whitney jest okrętem dowodzenia, który jest wykorzystywany przez US Navy do operacji na obszarze Europy i Afryki Północnej. Z tego też względu jest także gościem portu w Gdyni (kilkakrotnie od 2001 roku). Jego portem macierzystym jest Gaeta we Włoszech, prace w chorwackiej stoczni będą trzecimi w historii jednostki – są one sukcesywnie zlecane od 2014 roku. W tym czasie zrealizowano prace kadłubowe, mechaniczne, elektryczne oraz związane z okresowym przeglądem systemów dowodzenia i kierowania operacjami połączonymi.

USS Mount Whitney wszedł do służby w 1971 roku. Jest jednym z dwóch okrętów dowodzenia typu Blue Ridge znajdujących się w szeregach US Navy. Dzięki obecnie realizowanym remontom i modernizacjom, jednostka ma pozostać w służbie do 2040 roku.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc