Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne pojazdy Bushmaster dla Australijskich Sił Obronnych

Australia zamawia 78 nowych Bushmasterów w celu zastąpienia pojazdów przekazanych Ukrainie. Fot. kpr. David Cotton/RAAF

18 maja władze Związku Australijskiego poinformowały o zawarciu z firmą Thales Australia umowy na dostawę nowej partii opancerzonych pojazdów minoodpornych Bushmaster dla Australijskich Sił Obronnych.

Umowa o wartości 160 mln AUD dotyczy dostawy 78 pojazdów. Zakup ten ma pozwolić na uzupełnienie arsenału Australijskich Sił Obronnych po tym, jak Canberra przekazała część wozów tego typu Siłom Zbrojnym Ukrainy w ramach pomocy wojskowej w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę. Nie zapewni to jednak wypełnienia tej luki w całości, bowiem Australia przekazała Ukrainie 90 pojazdów z własnych zasobów. Rozpoczęcie dostaw pojazdów produkowanych w Bendingo w stanie Wiktoria planowane jest na 2024 r. Nie ujawniono, jakie warianty zostaną dostarczone australijskiemu wojsku. Dodatkowe zamówienie oznacza, że łączny wolumen zamówienia na rzecz Australii sięgnął 1052 pojazdów Bushmaster. Wozy te dotychczas doczekały się dziewięciu użytkowników, z czego Fidżi i Ukraina pozyskały pojazdy z nadwyżek australijskich.

Minister przemysłu obronnego Związku Australijskiego Pat Conroy, powiedział, że „jest zadowolony, że mógł w Bendingo ogłosić tę wartą 160 mln AUD inwestycję, która zapewni miastu ponad 200 miejsc pracy w lokalnym zakładzie przemysłu zbrojeniowego”. Podkreślając dodatkowo znaczenie produkcji Bushmastera dla australijskiej gospodarki, Conroy dodał, że „Bushmaster nie tylko wspiera miejsca pracy w przemyśle obronnym Australii, ale również ratuje życie żołnierzy w trakcie operacji prowadzonych na całym świecie”. Pochwalił również producenta, mówiąc, że „pracownicy Thales Australia powinni być dumni z wkładu, jaki wnoszą w zapewnianie bezpieczeństwa australijskim żołnierzom i we wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego Australii”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc