Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne dostawy pomocy wojskowej dla Ukrainy

Japonia przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy hełmy i kamizelki kuloodporne. Fot. Ministerstwo Obrony Japonii

8 marca napłynęły kolejne informacje związane z pomocą wojskową płynącą na Ukrainę z kilku kontynentów, w tym z dość egzotycznych państw.

Ministerstwo Obrony Japonii poinformowało o wysłaniu partii hełmów kompozytowych i kamizelek kuloodpornych dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Mają one dotrzeć do odbiorcy na pokładzie samolotu tankująco-transportowego Boeing KC-767. Wielkość dostawy nie jest znana. Nie wiadomo również, jak japońskie wyposażenie dotrze na Ukrainę. Przypuszczalnie samolot wyląduje w Polsce, skąd hełmy i kamizelki trafią na Ukrainę drogą lądową. Japońscy urzędnicy podkreślają, że jest to pierwsza tego rodzaju misja w powojennej historii Japonii. Decyzja o wysłaniu pomocy wojskowej i humanitarnej na Ukrainę zapadła w Tokio 4 marca. Wartość pomocy humanitarnej sięgać ma 100 mln USD, zaś wartość pomocy wojskowej nie jest znana. Podobnie, jak w przypadku m.in. RFN czy Królestwa Norwegii, także w przypadku Japonii doszło do „nagięcia” lokalnych przepisów, zabraniających eksportu broni lub wyposażenia wojskowego do państwa będącego stroną konfliktu zbrojnego.

Na Ukrainę docierają także kolejne dostawy broni z państw NATO. Fot. Internet

Tego samego dnia w Internecie pojawiły się zdjęcia z jakoby aktualnych dostaw amerykańskich przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, brytyjskich ppk/granatników NLAW i szwedzkich granatników jednorazowych AT-4. Zdjęcia pochodzą przypuszczalnie z jednego z magazynów należących do Sił Zbrojnych Ukrainy i po raz pierwszy niektóre z fotografii są częściowo ocenzurowane.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc