Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia NSM-ów dla US Navy zamówiona

USS Gabrielle Giffords (LCS 10) typu Independence odpala kpr RGM-184A w ramach ćwiczeń Pacific Griffin. Fot. US Navy

8 czerwca norweska firma Kongsberg Defence & Aerospace AS poinformował o złożeniu na początku czerwca, przez amerykański koncern Raytheon Missiles & Defense zamówienia na kolejną partię pocisków przeciwokrętowych NSM (Nytt sjømålsmissil) dla US Navy.

Złożone 2 czerwca zamówienie opiewa na kwotę ok. 126 mln USD (1,34 mld NOK) i jest już kolejną transzą powiązaną z zawartą 31 maja 2018 roku umową pomiędzy Oslo a Waszyngtonem na produkcję nowoczesnych pocisków przeciwokrętowych w ramach wygranego programu Over-The-Horizon Weapon System (OTH WS).  O ile podpisana w 2018 roku umowa opiewała oryginalnie na 291 mln USD (3,1 mld NOK) to zawierała liczne klauzule, które jeśli zostaną wykorzystane spowodują zwiększenie jej wartości nawet do 847,6 mln USD.

Celem OTH WS jest zastąpienie przestarzałych i nieprzystających do wymagań współczesnego, a tym bardziej i przyszłego, pola walki pocisków z rodziny RGM-84 Harpoon. Jedno z założeń OTH WS zakładało że wybrany w jego ramach system rakietowy będzie wolno stojący i wymagać będzie minimalnej ingerencji w konstrukcje platformy. Norweskie pociski, znane w US Navy jako RGM-184A, trafiają na pokłady okrętów typu LCS, są także przewidziane jako główne uzbrojenie ofensywne budowanych obecnie fregat typu Constellation (FFG 62, pierwsze pięć okrętów zostało już zamówionych a budowa prototypowej jednostki rozpoczęła się 31 sierpnia 2022 roku).  Poprzednie zamówienie na produkcje RGM-184A zwarto 22 marca bieżącego roku i opiewało na kwotę 234 mln USD. Ostatnie osiem miesięcy to dla Norwegów prawdziwe eldorado, na zakup produkowanych przez nich pocisków zdecydowały się m.in.: brytyjska Royal Navy oraz holenderska Koninklijke Marine. Pod koniec grudnia ubiegłego roku kolejną partię pocisków zamówiła także rodzima Sjøforsvaret.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc